bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 19 marca 2023
  • wyświetleń: 1149

[ZDJĘCIA] Koncert piosenek Marii Koterbskiej na 35-lecie BCK

Bielskie Centrum Kultury w sobotę 18 marca obchodziło swoje 35-lecie. Plejada najlepszych bielskich muzyków zagrała i zaśpiewała podczas koncertu "MARIA I CAŁY TEN JAZZ".

Reklama

Gala 35-lecia BCK - koncert piosenek Marii Koterbskiej - Maria i cały ten jazz - 18.03.2023 · fot. Piotr Bieniecki / BCK


To był niezwykły koncert piosenek Marii Koterbskiej w nowych autorskich aranżacjach przygotowanych przez kompozytora i aranżera Krzysztofa Maciejowskiego. Zobaczcie fotorelację!

Loading...


Historia BCK-uTa historia zaczęła się jeszcze w XIX wieku. W Bielsku powstała wtedy jedna z najpiękniejszych sal koncertowo-balowo-kawiarnianych w tej części Monarchii Austro-Węgierskiej. Potoczna nazwa „strzelnica” nie oznacza, że w miejscu, gdzie publiczność współcześnie oklaskuje artystów, znajdowały się tory, tarcze i kulochwyty. Całym kompleksem z salą koncertową, restauracją i właściwą strzelnicą po prostu zarządzało… Towarzystwo Strzeleckie. Nieco zaniedbany kompleks, w którym po wojnie odbywały się zawody bokserskie na przemian z koncertami i wystawami, odnowiono w latach 80. XX wieku.

Tutaj rozpoczyna się historia Bielskiego Centrum Kultury, instytucji, która od 35 lat roztacza opiekę nad setkami muzyków i tancerzy. Instytucji, która zorganizowała już tysiące koncertów - od muzyki klasycznej, popularnej, aż po wykonawców jazzowych, rockowych i światowe gwiazdy.

W BCK debiutowały całe pokolenia muzyków. W czasie jednego z koncertów Bielskiej Orkiestry Dętej, poprzedzającego występ grupy Golec uOrkiestra, bracia Golcowie spontanicznie dołączyli do bielskich muzyków, symbolicznie wracając do źródeł - właśnie w tej orkiestrze debiutowali.

Bielskie Centrum Kultury jest organizatorem trzech znaczących festiwali - Jazzowej Jesieni (jej dyrektorem artystycznym, aż do śmierci był Tomasz Stańko), Festiwalu Kompozytorów Polskich (pod opieką, a później patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego) oraz ekumenicznego w swoim przesłaniu Sacrum in Musica.

Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich gwiazd koncertujących w BCK-u oraz na koncertach organizowanych przez tę instytucję. Warto jednak wspomnieć, że gośćmi Festiwalu Kompozytorów Polskich byli Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Jan A.P. Kaczmarek i Ivo Pogorelić. Spośród jazzmanów trzeba wymienić Chicka Corea’ę, braci Marsalisów, Cecila Taylora, Ornette Colemana, Manu Katche, Joe Zawinula, Jana Garbarka, Pata Metheny’ego czy Johna McLaughlina. Shaggy, Jose Feliciano, Bobby McFerrin, Paco deLucia, Paco Pena, Basia Trzetrzelewska - te nazwiska rozpoznają wszyscy miłośnicy dobrej muzyki. Łączy ich to, że wszyscy wystąpili w Bielsku-Białej na zaproszenie BCKu.

Plenerowe widowiska koncertowe organizowane przez BCK przyciągają czasami kilkanaście tysięcy osób, a występują na nich „najgorętsze” w danym sezonie nazwiska. Najpopularniejsi wykonawcy polskiej sceny, tacy jak Dawid Podsiadło, sanah czy Kwiat Jabłoni występowali na „bckowskich” estradach. Nie ominęliśmy żadnego z legendarnych polskich zespołów z lat 80 - u nas grali już Dżem, Lady Pank, Bajm, Perfect i Oddział Zamknięty.

Podczas ostatniego remontu, sala BCK wzbogaciła się o balkon oraz najnowocześniejszą aparaturę nagłośnieniową i oświetleniową. Pojemność widowni wzrosła do 624 miejsc. Od niedawna w strukturach BCK-u znalazł się Punkt 11 - miejsce, gdzie młodzi twórcy, artyści i odbiorcy sztuki mogą się spotykać w kameralnej atmosferze.

Stabilność Bielskiego Centrum Kultury gwarantują osoby zarządzające miejską instytucją. W ciągu 35 lat instytucją kierowało zaledwie 3 dyrektorów: Władysław Szczotka, Jerzy Pieszka oraz obecnie Małgorzata Chełchowska-Rak.

Nowe pomysły, szeroka oferta niepomijająca żadnego ciekawego zjawiska artystycznego istniejącego się na polskiej scenie, pojawiające się coraz częściej ambitne spektakle teatralne, pokazy mody, happeningi i wydarzenia multimedialne to codzienność Bielskiego Centrum Kultury w roku 2023.

- Śmiało spoglądamy w przyszłość wierząc, że w Bielsku-Białej znajdziemy odbiorów sztuki: muzyki, teatru i kabaretu, tak jak znajdowaliśmy przez ostatnie 35 lat. W roku 2022 w wydarzeniach Bielskiego Centrum Kultury uczestniczyło ponad 280 tys. osób. Jesteśmy przekonani, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej - mówią pracownicy BCK-u.

Sponsorem gali była Agencja Rozwoju Regionalnego.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.