bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 15 marca 2023
  • 19 marca 2023
  • wyświetleń: 603

Ślub Gombrowicza w Banialuce. Premiera w ten weekend

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Za nami:

Ja jestem synem wojny! - krzyczy do swoich rodziców Henryk, bohater "Ślubu" Witolda Gombrowicza, dramatu, którego inscenizację przygotował Teatr Lalek Banialuka. Spektakl, którego premierę zaplanowano na niedzielę 19 marca w Banialuce, przenika aktualna - niestety - wojenna atmosfera.

Reklama

gombrowicz ślub
Ślub na podstawie dramatu Gombrowicza - spektakl Banialuki · fot. materiały prasowe


Jak można było zobaczyć w zaprezentowanym dziennikarzom fragmencie, Henryk i jego towarzysz Władzio ubrani są w mundury polowe, w tle słychać syreny alarmowe, a jako płaszcz ceremonialny Henryk przywdziewa ortopedyczne usztywnienie szyi.

- Zaczynamy z wysokiej półki, rzeczą poważną - Ślubem Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk, ze scenografią Mariki Wojciechowskiej. Za muzykę odpowiadają Piotr Klimek oraz Wolfgang Amadeusz Mozart. Krystyna Lama Szydłowska przygotowała ruch sceniczny, a Tomasz Czołpiński projekcje wideo - mówił podczas zorganizowanej 15 marca konferencji prasowej dyrektor Teatru Lalek Banialuka Jacek Popławski.

- To kierunek, w którym konsekwentnie prowadzę teatr. Chciałbym raz w sezonie mieć propozycję dla młodzieży i dorosłych. Wcześniej były Proces, Augustus, teraz Ślub. Ta propozycja, o której rozmawiałem z reżyserką Agaty Biziuk już dwa lata temu, jest sama w sobie trudna, stanowi wyzwanie. Świat poszedł w taką stronę, że postrzegamy tutaj bardzo dużo aktualnych rzeczy, które poszerzają interpretację gombrowiczowską - mówi.

Aktorzy na scenie Banialuki
Aktorzy na scenie Banialuki · fot. Agata Wolna / Wydział Prasowy UMBB


- Fakt, że ta premiera ma miejsce w teatrze lalek - w tej konkretnej obsadzie twórczej, artystycznej - jest dla nas ważny. Gęby gombrowiczowskie to u nas maski. Forma, którą przybiera to przedstawienie, może być znakomicie przekazana właśnie w takim miejscu, jak teatr lalek. Będzie to więc realizacja inna niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni - surowych, ascetycznych realizacji poprzedników Agaty Biziuk - dodał dyrektor Banialuki.

Jacek Popławski przyznał, że rozmawiał z reżyserka o przygotowaniu utworu Witkacego lub Gombrowicza. Wybór padł na Ślub Gombrowicza, tak więc w najbliższą niedzielę zobaczymy ten metaforyczny spektakl o relacjach ojcowsko-synowskich - niezwykle rzadko wystawiany w teatrach lalkowych - na bielskiej scenie lalkowej. W piątek zapowiedziano premierę prasową.

W Ślubie występują Martyna Gajak, Marta Popławska, Maciej Jabłonowski, Włodzimierz Pohl i Radosław Sadowski.

Ślub Gombrowicza w Banialuce

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj