bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 15 marca 2023
  • 18 marca 2023
  • wyświetleń: 7608

Śmiałe plany PKP PLK dla głównej stacji kolejowej. Co nas czeka?

Trwają prace przy opracowaniu studium wykonalności dla linii kolejowej numer 139 na odcinku od Czechowic-Dziedzic do Zwardonia przez Bielsko-Białą i Żywiec. PKP PLK ma śmiałe plany dla naszego miasta. Jakie? Zapytaliśmy o to rzeczniczkę spółki.

Reklama

pkp
Śmiałe plany PKP PLK dla głównej stacji kolejowej. Co nas czeka? - zdj. ilustracyjne · fot. bielsko.info


Przypomnijmy, jak portal bielsko.info informował między innymi w artykule "Będzie likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych? Konsultacje", PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., realizujące opracowanie studium wykonalności dla linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń (granica państwa).

W ramach opracowywania studium odbyły się konsultacje społeczne na temat likwidacji przejazdów kolejowo-drogowych na linii kolejowej nr 139, zlokalizowanych na terenie Bielska-Białej. Jak informowaliśmy, z uwagi na planowane zwiększenie prędkości modernizowanego szlaku na tym odcinku, konieczne jest dostosowanie przejazdów do nowych parametrów technicznych.

- Opracowanie studium to krok w kierunku usprawnienia podróży oraz przewozu towarów na ważnej trasie dla regionu, kraju i międzynarodowych przewozów. Dokumentacja przedprojektowa jest konieczna aby określić kierunek rozwoju linii kolejowej i wybrać optymalny wariant inwestycji, która poprawi przepustowość sieci kolejowej - podkreśla Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Śmiałe plany dla głównej stacji kolejowejRejon dworca PKP w Bielsku-Białej - 28.11.2022
Rejon dworca PKP w Bielsku-Białej - 28.11.2022 · fot. Turbo / Helipoland.com


PLK w ramach studium przeanalizują możliwości modernizacji linii od Czechowic-Dziedzic do Zwardonia. Efektem przyszłej modernizacji byłoby skrócenie czasu przejazdu oraz poprawa standardu podróży i zwiększenie dostępu do kolei.

W komentarzach na portalu bielsko.info wielu czytelników zwraca uwagę na fatalny stan infrastruktury na stacji Bielsko-Biała Główna. Co zmieni się w tym miejscu? Zapytaliśmy o to także Katarzynę Głowacką.

- W planach studium uwzględniona jest modernizacja stacji i przystanków na odcinku Czechowice-Dziedzice - Zwardoń, w tym stacji Bielsko-Biała Główna. Zakładane warunki, to m.in. dostosowanie obiektów do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. W stacji planuje się 5 peronów wyposażonych w system dynamicznej informacji pasażerskiej - przekazała naszemu portalowi przedstawicielka spółki kolejowej.

Jak udało się ustalić naszemu portalowi, układ torów zostanie przebudowany - pojawi się jeden dodatkowy peron, a na wszystkich pojawią się windy m.in. dla osób niepełnosprawnych. Planuje się także przesunięcie obecnej kładki.

Co z obecnym tunelem pod hotelem President?drzewa, tory, pociąg, tunel
Tunel kolejowy pod hotelem President · fot. bielsko.info


Śmiałe plany PKP PLK ma także dla tunelu pod hotelem President. Jak udało się ustalić portalowi bielsko.info, obiekt ma zostać przebudowany tak, aby znajdowały się w nim dwa tory. Obecny tunel zostanie wyburzony - prace z tym związane wymuszą wstrzymanie ruchu pieszego i samochodowego na ulicy 3 Maja - to właśnie pod nią biegnie tunel.

Ponadto planowana jest budowa przystanku kolejowego o roboczej nazwie "Bielsko-Biała Teatr". Miałby on znajdować się przy wylocie tunelu, w kierunku Żywca. Ponadto planowana jest budowa kładki, która będzie prowadzić na perony oraz na druga stronę torów - ma się ona znajdować na wysokości placu przed Teatrem Polskim.

Kiedy zostaną wykonane prace?PocztowkazBielska,Bielsko,BielskoBiała,Dworzec,PKP,Pociąg,Kolej,KolejeŚląskie,LoveBB,LoveSil
pociąg na stacji Bielsko-Biała Główna · fot. @photos_by_dlp


Planuje się zakończenie wykonania studium wykonalności w 2023 roku. Opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych mogłyby być realizowane w kolejnej perspektywie finansowej, po zapewnieniu finansowania tej inwestycji.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.