bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 22 stycznia 2023
  • wyświetleń: 592

Mniej „kopciuchów”, powietrze coraz lepsze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Przez ostatnie lata w Bielsku-Białej wymieniono tysiące starych, kopcących, powodujących zanieczyszczenie powietrza piece domowe. Według informacji władz miasta powietrze, które wdychają mieszkańcy miasta, jest coraz lepsze.

Reklama

komin, smog, dym
Mniej „kopciuchów”, powietrze coraz lepsze · fot. Urząd Marszałkowski


Sprawa powietrza, którym oddycham, to niebagatelny temat. Zwłaszcza w czasie rozpoczynających się ferii zimowych, kiedy to młodzież częściej będzie przebywać „pod chmurką”. W sprawie poprawy jakości powietrza, wskutek wymiany tzw. kopciuchów na ekologiczne źródła energii, w tej sprawie do władz miasta zwrócił się radny Roman Matyja.

- Rok 2022 jest to już kolejny rok, w którym nasza gmina prowadzi program wymiany tzw. „kopciuchów", na źródła ciepła bardziej ekologiczne. Proszę o kompleksową informację, dotyczącą ilości wymienionych kotłów w tym roku oraz od początku programu związanego z poprawą jakości powietrza w Bielsku — Białej. (…) Czy w związku z tym, że prowadzimy politykę poprawy jakości powietrza w naszym mieście, nastąpiła poprawa parametrów powietrza którym oddychamy? - dopytywał przedstawiciel bielszczan.

Jak w odpowiedzi poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta miasta, „na przestrzeni ostatnich lat nastąpiła znacząca intensyfikacja działań w tej dziedzinie”.

- Na początkowym etapie prowadzenia wymian tzw. kopciuchów w ciągu 11 lat od 2008 r. do 2018 r. wymieniono 2179 starych kotłów węglowych, to jest średnio 198 szt. rocznie, a w okresie ostatnich 4 lat od 2019 r. do 2022 r. wymieniono ponad 4569 starych źródeł ciepła, to jest średnio 1142 szt. rocznie - podał.

Jak dodał, „w ostatnich latach w mieście następuje sukcesywna poprawa jakości powietrza atmosferycznego”.

- Jak wynika z pomiarów dokonywanych przez trzy stacje Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska obserwowana jest systematyczna tendencja spadkowa. Od roku 2013 do 2021 stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się o prawie 30 procent, zaś liczba dni w skali roku z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 spadła o ponad połowę. Podobnie stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 zmierzone w 2021 r. zmniejszyło się o ok. 28 procent w stosunku do roku 2014. Dane te pokazują, że nasze wysiłki są skuteczne i mobilizują do dalszego działania w celu poprawy jakości powietrza. Na opublikowanie danych z 2022 r. musimy jeszcze poczekać. Ponadto, tendencje spadkowe wykazują również odczyty zbierane od roku 2020 ze stacji Miejskiego Systemu Monitoringu Jakości Powietrza - podkreślił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj