bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 7 grudnia 2022
  • wyświetleń: 2820

[FOTO] Bielsko-Biała ma nowy mural. W sumie jest ich 30

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Na szlaku bielskich murali już jakiś czas temu pojawiło się nowe, wyjątkowe dzieło, będące ukłonem w stronę lokalnej przyrody oraz sąsiedztwa Teatru Polskiego i dawnych kin Apollo i Rialto. Mural na tylnej ścianie kamienicy przy ul. Wzgórze 18 widoczny jest od strony ul. Bohaterów Warszawy. 6 grudnia odbyło się jego uroczyste odsłonięcie.

Reklama

Uroczystość odsłonięcia muralu "Miasto Natura" - 6.12.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


"Miasto Natura" to pierwszy mural w dorobku Alicji Jakimów. Artystka porusza w swoim dziele tematy związku człowieka z naturą, zwierzętami, nawiązuje do miejsc szczególnych dla bielskiej kultury. Zwraca uwagę na to, jak mocno połączone jest samo miasto z naturą - Bielsko-Biała jest jednym z nielicznych tak dużych polskich miast, otoczonych górami i lasami. Nie dziwią tu dzikie zwierzęta zabłąkane na miejskich ulicach czy roślinność wdzierająca się w każdy zakamarek.

Alicji Jakimów marzy się miasto przyjazne zwierzętom i naturze i to, by w dobie betonizacji miast, człowiek zaczął skupiać się na tym, jak chronić naturalną jego część.

Tworzenie muralu przy ulicy Wzgórze 18 · fot. Materiały prasowe


- Ten mural powstał dzięki stypendium miasta Bielska-Białej i pana prezydenta, któremu bardzo dziękuję. Chcę też podziękować moim patronom - Galerii Bielskiej BWA i Teatrowi Polskiemu oraz sponsorom. Wokół tworzenia tego muralu powstała pewna społeczność - dużo przyjaciół i osób, które poznałam dopiero pod muralem. Wspierali mnie i pomagali. Dziękuję im - mówiła artystka.

Szlak bielskich murali liczy obecnie ponad 30 przystanków. - Bielsko-Biała miastem murali jest, to już można stwierdzić oficjalnie - mówił podczas odsłonięcia Miasto Natura prezydent Jarosław Klimaszewski. - I powstało kolejne wspaniałe miejsce na tym szlaku, a to dzięki temu, że zebrała się grupa ludzi, którzy chcą coś zrobić, a ja tylko do tego dołączyłem. To kolejne miejsce, które będzie miało duszę. Już sam proces twórczy, jak mówiła artystka, spowodował tu wiral społeczny. To bardzo pozytywne i potrzebne zjawisko w każdym mieście.

Nowe, wyjątkowe dzieło na szlaku bielskich murali - 3.10.2022
Mural "Miasto Natura" - 3.10.2022 · fot. Teatr Polski w Bielsku-Białej


Wspólne odliczanie przed podświetleniem muralu stało się udziałem dyrektorki Galerii Bielskiej BWA Agaty Smalcerz i dyrektora Teatru Polskiego Witolda Mazurkiewicza.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj