bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 2 grudnia 2022
  • 6 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1742

[FOTO] Odnowione przedszkole to teraz "nowa wizytówka miasta"

1 grudnia w Przedszkolu nr 11 w dawnej willi Erwina Bathelta w Bielsku-Białej oficjalnie zakończyły się prace remontowe, które polegały na odnowieniu dachu i elewacji tego zabytkowego budynku. Jak podkreśla bielski Urząd Miejski, "pięknie odnowione przedszkole stało się nową wizytówką miasta".

Reklama

Willa Erwina Bathelta w Bielsku-Białej - Przedszkole nr 11
Willa Erwina Bathelta w Bielsku-Białej - Przedszkole nr 11 · fot. UM Bielsko-Biała


Wydarzenie, na które przybyło liczne grono zaproszonych gości, w tym prezydent Jarosław Klimaszewski i jego zastępca Piotr Kucia, urozmaiciły wspaniałe występy dzieci.

- Przy okazji zakończenia tej inwestycji warto podkreślić, że jest ona połączeniem dwóch ważnych priorytetów, jakie ma nasze miasto. Pierwszy to rozbudowa albo remont istniejących placówek przedszkolnych, które nie tylko remontujemy, ale nawet budujemy od podstaw. Drugim zaś jest ochrona pięknej szaty architektonicznej naszego miasta. To przedszkole znajduje się w przepięknej kamienicy. Budynek, który ma ponad 100 lat, przypomina sobie lata swojej świetności i służy kolejnemu pokoleniu - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

- Bardzo się cieszymy, że renowacja naszej placówki przebiegła sprawnie i że mamy nową elewację i dach, a w środku również odnowioną kuchnię. Dzięki temu 100 naszych dzieci może się uczyć i bawić w komfortowych warunkach. Od teraz nasze odnowione przedszkole będzie również wizytówką miasta, jako perełka wśród bielskich zabytków. Budynek w nowej szacie przyciąga uwagę przechodniów i znawców architektury, którzy przychodzą tutaj i robią pamiątkowe zdjęcia. To naprawdę miłe, że możemy przebywać i pracować w tak pięknym miejscu - mówiła dyrektor Przedszkola nr 11 Agata Pietraszko.

Willa Erwina Bathelta w Bielsku-Białej - Przedszkole nr 11
Zakończenie remontu Willi Erwina Bathelta w Bielsku-Białej - Przedszkola nr 11 · fot. UM Bielsko-Biała


W roku 2020 prezydent miasta podjął decyzję o remoncie konserwatorskim budynku w zakresie elewacji, dachu, wymiany stolarki okiennej i izolacji ścian piwnic. Zlecono wykonanie dokumentacji projektowej. W roku 2021 przeprowadzono procedurę przetargową i wyłoniono wykonawcę remontu - firmę PRB Beskid nr VI. Umowę na wykonawstwo podpisano 23 grudnia 2021 roku. Prace budowlane pod nadzorem bielskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trwały praktycznie od stycznia tego roku. Zakończyły się zgodnie z umową 31 października.

Zakres prac obejmował wykonanie izolacji przeciwwilgociowych ścian wewnętrznych piwnic i tynków szerokoporowych w piwnicach; wymianę pokrycia dachu na blachę miedzianą, wymianę niesprawnych elementów więźby dachowej; wykonanie obróbek blacharskich z miedzi; naprawę kominów; wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz renowację stolarki drzwiowej; remont dwóch tarasów; remont konserwatorski elewacji oraz remont witraży. Wymienione lub wykonane od nowa zostały instalacje: zewnętrzna elektryczna, odgromowa, podgrzewania rynien i rur spustowych.

Koszt wykonania inwestycji wyniósł 3 417 451,91 zł, z tego dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to 648 000,00 zł.

Willa Erwina Bathelta w Bielsku-Białej - Przedszkole nr 11
Zakończenie remontu Willi Erwina Bathelta w Bielsku-Białej - Przedszkola nr 11 · fot. UM Bielsko-Biała


Warto przypomnieć, ze budynek Przedszkola nr 11 przy ul. 1 Maja 11 to dawna willa zbudowana w roku 1902 dla przemysłowca Erwina Bathelta. Willa od ulicy posiada niewielki ogródek przedfrontowy, a od tyłu duży ogród, który zakończony jest wykopem linii kolejowej Żywiec - Bielsko. Budynek jest piętrowy, podpiwniczony, z mansardowym dachem z lukarnami. Zbudowano go w stylu historyzującym, neobarokowym z elementami secesji.

- Elewacje charakteryzują się bardzo bogatym wystrojem sztukatorskim. Zachowało się dużo oryginalnych elementów wystroju - kraty, mechanizmy markizy, osłony otworów wentylacyjnych. Lica ścian wykonane z żółtej cegły ceramicznej. Każda z elewacji charakteryzuje się odmienną kompozycją, a także asymetrycznością - opisuje budynek przedszkola Paweł Jakubiec z Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.