bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 2 grudnia 2022
  • 4 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1110

18-latka oszukiwała seniorów "na lekarza". Ofiar może być więcej

Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 18-latka zatrzymana przez bielskich kryminalnych. Kobieta jest podejrzana o udział w oszustwie metodą „na lekarza". Starsze osoby uwierzyły, że ich bliscy są poważnie chorzy i straciły w sumie przeszło 100 tysięcy złotych oraz kosztowności. Nastolatce za popełnione przestępstwo grozi do 8 lat więzienia. Policjanci apelują o czujność!

Reklama

lekarz, stetoskop
18-latka oszukiwała seniorów "na lekarza". Ofiar może być więcej · fot. Pixabay


Jak poinformowała asp. szt. Katarzyna Chrobak, oficer prasowy KMP w Bielsku-Białej, od 21 września do 28 listopada bielscy policjanci zostali powiadomieni przez starsze osoby, że padły ofiarą oszustwa metodą "na lekarza" przy wykorzystaniu legendy zakupu nierefundowanego leku na covid dla rzekomo chorego członka rodziny.

- Niestety pokrzywdzeni przekazali oszustce swoje oszczędności oraz kosztowności. Sprawą zajęli się bielscy kryminalni. Na podstawie monitoringu oraz prowadzonych czynności procesowych, jak i poza procesowych w dniu 28 listopada ustalili miejsce przebywania oszustki, a następnie ją zatrzymali. Faktem tym była całkowicie zaskoczona. Kobieta została rozpoznana przez pokrzywdzonych - powiedziała asp. szt. Chrobak.

Oszustką okazała się 18-letnia mieszkanka Poznania. Trafiła do policyjnego aresztu, a następnie usłyszała zarzuty dokonania pięciu oszustw na terenie Bielska-Białej. Na wniosek śledczych i prokuratury bielski sąd zastosował wobec niej areszt na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi jej kara do 8 lat więzienia.

- Pracujący przy sprawie policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone, iż aresztowana kobieta metodą „na lekarza” oszukiwała inne osoby na terenie Polski. Dotychczasowe ustalenie wskazują również na to, że podejrzana nie działała sama. Pomagała jej co najmniej jedna osoba - wyjaśnia przedstawicielka bielskich stróżów prawa.

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o tym, by nigdy nie przekazywać nieznanym osobom pieniędzy. - Niestety, mimo wielu informacji medialnych, wciąż dochodzi do oszustw różnymi metodami. Czy to "na wnuczka", czy "na policjanta", czy jak w ostatnich miesiącach "na lekarza" - podkreślają mundurowi.

Stróże prawa przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które uchronią przed staniem się ofiarą takiego oszustwa:
  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję (nr 112).

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.