bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 18 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 2228

Mieszkańcy skarżą się na „suche fontanny”

Upały nie odpuszczają, a nie wszystkie fontanny - urządzenia mające zapewniać mieszkańcom choć częściowe ochłodzenie - nie działają.

"Sucha fontanna" w Parku Słowackiego - 21.07.2022
"Sucha fontanna" w Parku Słowackiego - 21.07.2022 · fot. Radny Konrad Łoś


W sprawie niezwłocznego uruchomienia fontann w Parku im. Juliusza Słowackiego, w tym Amplitudy uraz wyjaśnienia przyczyn ciągnących się od lat problemów związanych z ich funkcjonowaniem, a także przeglądu wszystkich pozostałych fontann na terenie miasta w bielskim Ratuszu interwencję podjął radny Konrad Łoś.

- W upalny dzień zostałem poproszony przez mieszkańców o osobistą wizytację stanu fontann na terenie Parku im. Juliusza Słowackiego w Bielsku-Białej obok BCK. Niezwłocznie udałem się we wskazane miejsce celem oględzin ich stanu technicznego oraz sposobu funkcjonowania tych pożytecznych w upalne dni urządzeń miejskich. Stan jaki zastałem w tym - wydawać by się mogło - reprezentacyjnym miejscu w obrębie którego koncentruje się wiele miejskich imprez wzbudził moje zaniepokojenie oraz w pełni potwierdził zastrzeżenia mieszkańców. Fontanna Amplituda, która dwa lata temu przechodziła kolejny gruntowny remont nie działa, a na płytach skąd powinna tryskać woda znajdują się „blachy zaślepiające”, co sugerować moce, że fontanna ponownie została wyłączona z użytku na długi czas - opisuje przedstawiciel bielszczan.

Jak dodał, „dwie kolejne fontanny po jednej, jak i drugiej stronie alei głównej nie działają”.

- W jednej z nich znajduje się wprawdzie woda, lecz urządzenie zwane „Dmuchawcem" nie funkcjonuje zgodnie z jego przeznaczeniem, gdyż nie rozprasza wody i nie tworzy charakterystycznej mgiełki wytwarzającej chłód. Z kolei druga fontanna, zwana Castello Re jest pozbawiona wody i wyłączona z użytku. Mieszkańcy wskazują, iż podczas fali upałów, jaka ma miejsce w ostatnich dniach fontanny parkowe mogłyby przynosić namiastkę ochłody. Wieczorami z kolei oraz nocą Amplituda powinna mienić się kolorami. Niestety tak nie jest. Osoby, które spotkałem w parku uskarżały się na „suche fontanny", ale również „zabetonowanie parku" i rozgrzane do granic możliwości granitowe płyty alei głównej - stwierdza radny Łoś.

W odpowiedzi na zastępca prezydenta Przemysław Kamiński poinformował, że wskazane przez radnego fontanny tj. Amplituda oraz Castello Re są aktualnie unieruchomione z przyczyn technicznych.

- Z przeprowadzonej analizy wynika, że koszt uruchomienia wspomnianych fontann wyniesie minimum 230 tysięcy złotych a zakres niezbędnych prac polegałby na modernizacji komory technicznej oraz wymianie całej aparatury sterującej wraz z automatyką. Równocześnie informuję, że z dziesięciu fontann zlokalizowanych na terenie naszego miasta osiem utrzymuje Wydział Gospodarki Miejskiej, a pozostałe dwie fontanny są własnością AQUA S.A. W odniesieniu do zapytania o zakres gruntownego remontu fontanny Amplituda w 2020 roku, jego kosztu oraz działań w stosunku do wykonawcy tego remontu informuję, że w 2020 roku fontanna ta nie przechodziła żadnego remontu. Pozostałe fontanny w tym „Dmuchawiec", będące w utrzymaniu WGM są uruchomione i na bieżąco eksploatowane na podstawie umowy dotyczącej eksploatacji i utrzymania fontann na terenie miasta Bielska-Białej w 2022 roku - zapewnił wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.