bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 31 lipca 2022
  • wyświetleń: 238

Okna idealne - czy takie istnieją?

Materiał partnera:

Zimą muszą dobrze izolować, aby nie dopuszczać do strat ciepła, a latem zapewnią właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Okna to niezmiernie istotny element każdego budynku. Czym wyróżnia się nowoczesna stolarka z najwyższej półki?

Silesia


Solidny jak ramaPrzywykliśmy już do tego, że współczesne okna produkuje się z tworzywa sztucznego - „plastiki” mają całe mnóstwo zalet, nic zatem dziwnego, że to właśnie ten materiał króluje w większości domów. Ale plastik plastikowi nierówny. Producenci profili prześcigają się w opracowywaniu nowych tworzyw, modyfikując także formę samych profili. Współcześnie, typowe okno zbudowane jest z profili 5-cio a nawet 7-dmio komorowych. To przekłada się na lepsze parametry użytkowe- sztywność a także zdolność izolacyjną. Mówiąc prościej - zaawansowane techniczne okno pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Okna mogą występować w niezliczonej liczbie odmian - kształt i rozmiar ogranicza dziś właściwie jedynie wyobraźnia i możliwości finansowe inwestora. Powierzchnia przeszklenia w najbardziej śmiałych realizacjach może robić wrażanie, a dzięki takim opcjom jak wąskie ramki, także w przypadku mniejszych skrzydeł można uzyskać optymalną powierzchnię szyby.

Ważna jest także szybaA dokładniej to zespół szyb, stanowiący oszklenie skrzydeł okiennych. Podobnie jak w przypadku ram, także i na tym polu mamy nieustający postęp technologiczny. Dziś szyba ma nie tylko zapewniać dobrą przepuszczalność światła i charakteryzować się brakiem zniekształceń. Szkło odpowiada także za parametry eksploatacyjne całego okna - chodzi przede wszystkim o współczynnik przenikania ciepła i izolowanie od hałasu.

Współczesne okna w większości wyposażane są w tzw. pakiet trzyszybowy. Co to oznacza? Że każde skrzydło posiada wewnątrz nie jedną, a trzy osobne tafle szkła, złączone razem w jedną, hermetyczną całość. Trzy osobne tafle są lepszą barierą dla dźwięku, pomagają także ograniczyć przenikanie ciepła na zewnątrz.


Zwróć uwagę na detaleZakup okien to zwykle decyzja na lata. I najczęściej, przygotowujemy się do tego kroku bez zbędnego pośpiechu. Dlatego warto wykorzystać ten czas i sprawdzić, jakie rozwiązania oferowane przez producentów okien, będą odpowiadać naszym potrzebom. Przykład? Okucia okienne, występujące w wielu odmianach. To od nich zależy, czy okno będzie można uchylać, odchylać, przesuwać a być może, da się połączyć kilka funkcji jednocześnie. Okucia narażone są na działanie sporych sił i niekorzystnych warunków atmosferycznych - dlatego dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w rozwiązania uznanych, renomowanych producentów.

Dobierzmy do swoich oczekiwań także takie elementy jak nawiewniki - zapewniające dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Mogą one działać automatycznie - reagując na poziom wilgotności powietrza. Ale najprostsze wersje sterowane są ręcznie - regulując wielkość szczeliny na każdym skrzydle.