bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 29 lipca 2022
  • wyświetleń: 302

Jakie ubrania robocze i ochronne przydadzą się drogowcom?

Materiał partnera:

W niektórych branżach pracownikom potrzeba szczególnej ochrony w postaci specjalnie wyprofilowanej odzieży. Choć z ubraniami ochronnymi mogą kojarzyć się przede wszystkim kombinezony pracowników laboratoriów czy stroje strażaków, odzież ochronna jest dedykowana również drogowcom. Osoby, które zajmują się remontami nawierzchni i poboczy, a także dbaniem o tereny wokół drogi, muszą być przede wszystkim dobrze widoczne. Potrzeba im także solidnych spodni czy kurtek. Jakie ubrania robocze i ochronne najbardziej się im przydadzą?

Jakie ubrania robocze i ochronne przydadzą się drogowcom?


Ubrania odblaskowe dla drogowców - jakie normy muszą spełniać?
Podstawowym wyposażeniem robotników pracujących w obrębie pasa drogowego są ubrania odblaskowe. Zalicza się je do kategorii ubrań ochronnych, dlatego muszą spełniać normy określone konkretnymi przepisami.

Najważniejsza jest norma EN ISO 20471, która dotyczy ubrań o “intensywnej widzialności”. Jej wymogi dotyczą przede wszystkim powierzchni elementów odblaskowych na ubraniach ostrzegawczych, a także powierzchni fluorescencyjnego tła. Zgodnie z tą normą ubrania dzieli się na trzy klasy, które różnicują poziom ochrony.

Największą ochronę, czyli najlepszą widzialność, zapewniają ubrania klasy trzeciej. Do ich używania są zobowiązani drogowcy pracujący przy drogach szybkiego ruchu, w szczególności autostrad. Osoby zatrudnione do prac na “zwyczajnych” trasach powinny być natomiast ubrane w odzież klasy drugiej. Więcej informacji o ubraniach roboczych i ochronnych, a także różnicach między nimi, znajdziesz na https://bhp-zak.pl/.

Co powinno wchodzić w skład stroju drogowca?By zapewnić pracownikom drogowym maksymalne bezpieczeństwo, należy więc postawić na odzież klasy trzeciej. Na takich ubraniach musi znajdować się materiał odblaskowy o powierzchni łącznej minimum 0,2 m kw. Taśma ostrzegawcza powinna mieć 4 m długości. Do tego dochodzi 0,8 m kw. jaskrawego tła - musi być żółte, czerwone lub pomarańczowo-czerwone.

Ubrania odblaskowe trzeciej klasy dla drogowców muszą składać się z konkretnych rodzajów odzieży. Takim strojem będzie ubranie z długimi rękawami okrywające cały tułów. Drugą opcją jest strój z długimi nogawkami połączony z częścią okrywająca tułów, niekoniecznie z długimi rękawami.

Pierwszy warunek spełniają bluzy oraz kurtki odblaskowe. To one powinny stanowić podstawowy strój drogowców w chłodniejsze dni. Długie rękawy z dwoma poziomymi rzędami taśm i jaskrawy kolor sprawią, że pracownicy będą dobrze widoczni.

Warto szukać ubrań, które będą jednocześnie pełnić funkcję użytkową. Najlepiej sprawdzają się rozpinane bluzy - łatwiej reagować na zmiany temperatury. W przypadku kurtek dobrze zadbać o model z nieprzemakalnego materiału. Przyda się w czasie jesiennych deszczów i zimowych opadów śniegu. Ubrania tego typu można zamówić na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kurtki.

Letnia wersja ubrań dla drogowcówWiększość robót drogowych przeprowadza się jednak latem. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej postawić na drugi wariant odzieży klasy trzeciej. Podstawą będą spodnie robocze. Choć niektórzy drogowcy wolą odblaskowe szorty, wygodniejszym rozwiązaniem wydają się długie spodnie z odblaskami i ostrzegawcza koszulka.

Dużą popularnością cieszą się spodnie ogrodniczki. Profesjonalne modele zapewniają odpowiednią ilość odblaskowych materiałów. Taśmy ostrzegawcze na rękawach i piersiach mają także T-shirty dedykowane drogowcom. Można także postawić na zwykłą koszulkę, a na nią założyć lekką kamizelkę odblaskową.

Letni strój drogowca powinna uzupełniać czapka z daszkiem. To ochrona przed słońcem, ale także sposób na podniesienie widzialności - w sklepach z odzieżą BHP nie brakuje modeli z odblaskami.