bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 29 lipca 2022
  • 31 lipca 2022
  • wyświetleń: 5101

[WIDEO, FOTO] Kończy się modernizacja Parku za Ratuszem

Końca dobiegają prace w parku za Ratuszem. Wykonawca inwestycji już wykonał działania zaplanowane w ramach modernizacji, teraz odbędzie się jeszcze pielęgnacja zieleni. Co oznacza, że za około dwa tygodnie park zostanie otwarty dla mieszkańców.

Modernizacja Parku za Ratuszem - 28.07.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


- Prace w parku za Ratuszem trwały sześć miesięcy. Niewielki teren za historycznym budynkiem Urzędu Miejskiego zmienił się w bardzo stylowe miejsce. Tego stylu nadają mu nawiązujące do historycznego charakteru parku latarnie, ławki, kosze na śmieci i całkiem nowy obiekt - stylizowana, żeliwna altana w zachodniej jego części, która może służyć do organizacji np. niewielkich występów artystycznych - zwraca uwagę Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Nowym elementem wystroju parku, poza altaną, są cztery kilkumetrowe sterczyny, czyli pionowe, wieńczące element dekoracji architektonicznej wieżyczki pochodzące z dachu budynku Ratusza. Dwie z nich stanęły obok głazu narzutowego z okresu zlodowacenia - pomnika przyrody, dwie pozostałe na wejściu do parku od strony Pomnika Konfederatów Barskich. Dzięki inwestycji wymienione zostały osłony wejścia do schronu oraz szczeliny przeciwlotniczej z 1941 roku, które znajdują się na terenie parku. Być może w przyszłości szczelina zostanie otwarta dla zwiedzających.

Wykonawca, zgodnie z projektem, zachował istniejący układ alejek parkowych, dodatkowa ścieżka pojawiła się tylko w północno-zachodniej części parku. Alejki są wykonane z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej, a tam, gdzie było to konieczne ze względu na ochronę drzew, w tym wypadku pomnika przyrody - klonu polnego, fragment jednej z nich jest podwieszanym drewnianym pomostem. Inną, bo z płyt granitowych, nawierzchnię ma natomiast alejka wzdłuż rzeki Białej. Zmieniło się również jej otoczenie. Mowa o wypiaskowanym przez wykonawcę murze nadbrzeżnym, u podstawy którego rośnie już pnący, zimozielony bluszcz pospolity.Projekt modernizacji zakładał również odbudowę warstwy poszycia w parku. W wielu możliwych miejscach pojawiło się kilkadziesiąt krzewów ozdobnych i zieleni okrywowej - różaneczników, hortensji, rododendronów, żurawki i kilka drzew. Inwestycja została wykonana zgodnie z Kartami Ochrony Drzew obowiązującymi w Bielsku-Białej od kilku lat, z największą dbałością o cały starodrzew i przede wszystkim jego korzenie.

Renowację przeszły pomnik przyrody - głaz narzutowy - i Pomnik Konfederatów Barskich stojący na skraju parku. Dzięki modernizacji cały teren jest monitorowany. - Co okazuje się bardzo ważne i potrzebne. Jeszcze bowiem przed otwarciem parku pięknie wypiaskowany mur nadbrzeżny został zniszczony napisami przez nieznanych sprawców. Niestety, co bardzo smutne, mimo usilnych starań wykonawcy, nie udało się go idealnie doczyścić - poinformował bielski magistrat.

W przyszłości miasto ma w planach wyremontowanie ścieżki i muru nadbrzeżnego aż do ulicy ks. Stanisława Stojałowskiego. Modernizacja kosztowała 2 788 594,75 złotych brutto.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.