bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 27 lipca 2022
  • wyświetleń: 1018

[FOTO] Zagubienia i kontuzje. Pracowity tydzień goprowców

W ubiegłym tygodniu (18-22 lipca) ratownicy dyżurujący w CSR Szczyrk oraz na stacjach ratunkowych w Beskidach pomogli 16 osobom, a tylko w weekend interweniowali w 8 zdarzeniach. Przeważały wypadki dotyczące kontuzji stawów i złamań kończyn. Pojawiły się również zgłoszenia o zagubieniach w terenie górskim.

Zagubienia i kontuzje. Pracowity tydzień goprowców · fot. Facebook / GOPR Beskidy


We wtorek, 19 lipca o godzinie 13.00 z CPR została przekazana informacja o obywatelce Czech, która doznała kontuzji stawu skokowego w okolicach Małej Czantorii. Ratownicy z CSR po dojeździe na miejsce i zaopatrzeniu urazu, samochodem terenowym przetransportowali poszkodowaną na parking przy stoku Poniwiec. Dalej karetką pogotowia kobieta została przewieziona do szpitala w Cieszynie.

W środę, 20 lipca o godzinie 14.00 po telefonie od rowerzysty z okolic Trzech Kopców Wiślańskich, który napotkał idące samotnie szlakiem dwoje dzieci w wieku 6/7 lat, ratownik na quadzie wyjechał przeszukać okoliczne szlaki. Po zakończeniu patrolu wskazanego rejonu, ratownik wrócił do CSR. Do wieczora nie dotarło też żadne zgłoszenie o zaginięciu dzieci w tamtym rejonie.

W czwartek, 21 czerwca od wczesnych godzin porannych wspieraliśmy kontynuację działań poszukiwawczych wznowionych tego dnia przez policję w rejonie szlaków wokół Wielkiej i Małej Czantorii oraz Równicy.

W piątek, 22 lipca około godziny 14.30 do Centralnej Stacji Ratunkowej dotarła informacja o młodym rowerzyście, który w okolicach przełęczy Kołowrót doznał urazu kończyny górnej zjeżdżając trasą rowerową Rock’n’Roll-a Enduro Trails. Ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia samochodem terenowym już po 20 minutach od zgłoszenia. Chłopiec został zaopatrzony oraz przetransportowany wraz z rowerem na parking u podnóża ścieżek rowerowych, skąd z rodzicami udał się na SOR transportem własnym.

- Dociera do nas coraz więcej informacji o osobach, które straciły orientację w terenie poza szlakami / wyznaczonymi ścieżkami. Wychodząc w góry z rodziną i znajomymi warto omówić trasę na tyle, by każdy uczestnik znał punkt startu oraz końca spaceru, a także planowany przebieg wycieczki - apelują ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Ponadto, jak zauważają goprowcy z naszego regionu, "ostatnie gorące dni pokazały, że przy temperaturach powyżej 25 stopni, zapas wody w plecaku należy co najmniej podwoić". - Nie zapominajcie o właściwym nawadnianiu organizmu podczas upałów - zwracają uwagę ratownicy.

mp / bielsko.info
źródło: GOPR Beskidy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.