bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 26 lipca 2022
  • wyświetleń: 403

Budowa domu - od czego zacząć?

Materiał partnera:

Budowa domu to zazwyczaj niełatwa i trwająca wiele miesięcy inwestycja. Zanim rozpoczniemy prace na terenie posesji, czeka nas sporo formalności związanych z wyborem projektu i uzyskaniem pozwolenia bądź zgłoszeniem. O co powinniśmy zadbać przez zainaugurowaniem robót budowanych?

Silesia


Analiza MPZP lub WZBez względu na fakt, czy już posiadamy, czy dopiero zamierzamy zakupić działkę pod budowę, koniecznie zapoznajmy się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W przypadku jego braku, jak najszybciej złóżmy wniosek o wydanie Warunków Zabudowy. Z dokumentów tych dowiemy się, jaki budynek będziemy mogli wznieść na wskazanej posesji. Mogą one określać jego wysokość, dopuszczalną liczbę kondygnacji, kształt i kąt nachylenia dachu, a niekiedy nawet barwę elewacji czy rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych.

Wybór najlepszego projektu domuZnając zapisy MPZP lub WZ, możemy przystąpić do zakupu planu architektonicznego. Przeglądając gotowe projekty domów, zwróćmy uwagę między innymi na ich metraż użytkowy - dla jednej lub dwóch osób wystarczającą przestrzeń zapewni wnętrze o powierzchni 50-100 m2, natomiast dla rodziny 2+2 - w granicach 120-150 m2 lub więcej. Upewnijmy się, czy wybrany budynek zmieści się na naszej działce oraz umożliwi nam zachowanie wymaganych prawem odległości od sąsiednich posesji. Sprawdźmy, czy szacowany koszt jego budowy jest zgodny z naszym budżetem przeznaczonym na ten cel, a ogólna funkcjonalność i stylistyka - z potrzebami i upodobaniami przyszłych domowników.

Zgłoszenie lub pozwolenie na budowęPo zakupie projektu domu i jego adaptacji do działki, pozostanie nam zgromadzić pozostałe niezbędne dokumenty. Jeżeli zdecydowaliśmy się wznieść niewielki budynek do 70 m2 na zgłoszenie, do planu architektonicznego musimy dołączyć wymagane uzgodnienia, pozwolenia i opinie, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o Warunkach Zabudowy - jeśli o takową występowaliśmy. Wybierając ten typ procedury, roboty budowlane możemy rozpocząć bezpośrednio po złożeniu kompletu dokumentów w urzędzie.

W przypadku wnioskowania o pozwolenie na budowę - prócz wcześniej wspomnianych elementów - musimy dodatkowo przygotować wypis i wyrys z rejestru gruntów, warunki techniczne uzyskane od dostawców mediów oraz oświadczenie projektanta i kopię dokumentów poświadczających jego uprawnienia. Nasz wniosek powinien zostać zweryfikowany, a decyzja wydana w ciągu 65 dni od daty dostarczenia go wraz z załącznikami do lokalnego organu administracji architektoniczno-budowlanej.
W obu przypadkach - przed wbiciem przysłowiowej pierwszej łopaty na naszej posesji - nie zapominajmy o zawiadomieniu Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o zamiarze i terminie rozpoczęcia planowanych prac.

Zanim zaczniemy wyrównywać teren pod budowę i przygotowywać wykop pod fundamenty, musimy dopełnić szeregu różnego rodzaju formalności. Pamiętając o wszystkich najważniejszych procedurach i aspektach zyskamy pewność, że nasza inwestycja będzie przebiegać zgodnie z prawem, każdego dnia przybliżając nas do przeprowadzki do wymarzonego domu.