bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 25 lipca 2022
  • wyświetleń: 203

Chcesz zabić groźne bakterie ? Odsłoń zasłony

Materiał partnera:

Sprzątasz regularnie w swoim domu, ale czujesz że możesz zrobić dla zdrowia domowników więcej? Nowe badania pokazują, że światło słoneczne zabija potencjalnie szkodliwe bakterie i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach.

Chcesz zabić groźne bakterie ? Odsłoń zasłony


Światło UV kontra bakterieŚwiatło UV jest stosowane od dziesięcioleci jako naturalny środek dezynfekujący. Stosuje się je do oczyszczania wody pitnej, a także w niektórych środowiskach, takich jak szpitale i placówki medyczne, w celu naturalnej eliminacji organizmów, które mogą być potencjalnie szkodliwe.

Zaskakującym elementem dla autorów badań był skład bakterii w pomieszczeniach oświetlonych słońcem. Bakterie te miały mniejszy udział bakterii pochodzących z ludzkiej skóry w porównaniu z bakteriami w ciemnych pomieszczeniach. Większy był natomiast udział bakterii pochodzących z powietrza zewnętrznego.

Sugeruje to, że ekspozycja na słońce może kształtować mikrobiom pomieszczenia zamkniętego tak, aby bardziej przypominał mikrobiom środowiska zewnętrznego. Co więcej, niektóre z bakterii, które zostały zabite w pomieszczeniach oświetlonych słońcem, a pozostały w ciemnych, są znane z wywoływania chorób układu oddechowego.

Mech rośnie tylko po północnej stronie drzewa - mówi ludowe powiedzenie, które pomaga ludziom rozpoznać kierunek, w którym są zwróceni, na podstawie tego, gdzie rośnie mech. Bakterie i pleśń rosną tam, gdzie jest mniej światła słonecznego, więc ekspozycja na słońce będzie miała działanie bakteriobójcze.

Czy słońce może ochronić nas przed zarazkami?Wpuść więcej naturalnego światła słonecznego do swojego domu lub biura, otwierając żaluzje lub zasuwając zasłony. Światło słoneczne może mieć zarówno właściwości bakteriobójcze, jak i naturalnie poprawiające nastrój. Nie musisz otwierać okien, aby wpuścić promienie słoneczne. Wystarczy, że upewnisz się, że zasłony są podniesione lub żaluzje ustawione tak, aby światło słoneczne mogło wpadać do środka. Więcej informacji dotyczących zdrowia znajdziesz na medicot.pl

W miesiącach zimowych, kiedy prawdopodobnie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych i stykamy się z zarazkami i wirusami, które mogą wywołać u nas poważne choroby, taki zastrzyk światła słonecznego może pomóc nam poczuć się lepiej i zapobiec chorobie.