bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 25 lipca 2022
  • 26 lipca 2022
  • wyświetleń: 3525

Pędził hulajnogą elektryczną po chodniku. Został ukarany mandatem

Jechał hulajnogą elektryczną po chodniku przy jednej z głównych ulic Bielska-Białej, naruszając przy tym obowiązek poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

straż miejska
Pędził hulajnogą elektryczną po chodniku. Został ukarany mandatem · fot. Straż Miejska w Bielsku-Białej


Do tej sytuacji doszło w czwartek, 21 lipca. - Funkcjonariusze rowerowego patrolu zauważyli na ul. Ks. Stanisława Stojałowskiego mężczyznę, który kierując hulajnogą elektryczną nie dostosował prędkości do prędkości pieszych, którzy również korzystali z chodnika - relacjonuje SM.

Za popełnione wykroczenie polegające na naruszeniu przez kierującego hulajnogą elektryczną korzystającego z chodnika obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego mężczyzna ukarany został mandatem karnym zgodnie z obowiązującym taryfikatorem w wysokości 300 zł. - Jest to trzeci przypadek, w obecnie trwającym okresie wakacyjnym, kiedy osoba kierująca została ukarana przez strażników - dodają strażnicy miejscy z Bielska-Białej.

- Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej została określona w przepisach na 20 km/h. Dotyczy to jednak ruchu po drodze (pasie) dla rowerów albo jezdni. Poruszając się chodnikiem, należy prędkością zbliżyć się do tempa poruszania się pieszych (wskazać należy, że pieszy osiąga prędkość w granicach 3-5 km/h, a 20 km/h to prędkość całkiem żwawego biegu) - przypominają strażnicy.

- Korzystając z e-hulajnogi (niezależnie od tego, czy to pojazd wypożyczony czy własny) musimy pamiętać, że nie wolno porzucić jej gdziekolwiek. Postój hulajnogi elektrycznej - mówi przepis - jest dopuszczalny na chodniku w miejscu do tego wyznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma (a tak jest obecnie najczęściej) - jak najbliżej tej krawędzi chodnika, która jest najbardziej oddalona od jezdni. Hulajnoga powinna stać równolegle do krawędzi jezdni, nie blokować ani nie utrudniać ruchu przechodniom - należy pozostawić im do przejścia co najmniej 1,5 m szerokości chodnika - podkreśla straż miejska w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.