bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 21 lipca 2022
  • wyświetleń: 327

Sen o wojnie - o czym świadczy i czy należy się go obawiać?

Materiał partnera:

Sen o wojnie to jeden z najgorszych koszmarów, jakie mogą nam się przyśnić w nocy. Mroczne obrazy przemocy i cierpienia widziane w śnie powodują, że po przebudzeniu czujemy niepokój lub silne zdenerwowanie. Automatycznie pojawiają się także myśli, czy przypadkiem taki koszmar nie oznacza czegoś złego. Warto więc wiedzieć, jak interpretuje się sen o wojnie i o czym może on świadczyć.

LinkhouseJak sen o wojnie wyjaśnia sennik?


Najprostszym sposobem na wyjaśnienie znaczenia snu o tematyce wojennej jest sięgnięcie do sennika. Jest to zbiór interpretacji obrazów i symboli, jakie najczęściej pojawiają się w marzeniach sennych. Takie swoiste encyklopedie snów powstawały od starożytności w różnych kulturach. Najsłynniejsze spośród nich to m.in. sennik egipski i babiloński. Najlepiej jednak korzystać ze współczesnego sennika, który uwzględnia symbole związane z naszym aktualnym życiem jak choćby zdobycze techniki takie jak telefon, auto, czy komputer.


Zanim wyszukamy, co oznacza sen o wojnie w senniku, warto pamiętać, że należy umieć „odczytać” zawarte w nim informacje. Sny powinno się bowiem analizować szczegółowo, biorąc pod uwagę konkretne obrazy, jakie się widziało nocą oraz ich kontekst. W przypadku snu o wojnie może być ich bardzo wiele, dlatego różne będą także interpretacje takich marzeń sennych. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich:  • ucieczka przed wojną - może oznaczać, że obawiamy się jakichś problemów w życiu lub że chcemy od nich uciec,

  • branie udział w walkach - może ostrzegać przed jakimś konfliktem z innymi osobami lub trudnościami w interesach,

  • obserwowanie działań wojennych we śnie - taki sen może być zapowiedzią czekających nas kłopotów lub jakiegoś rozczarowania,

  • wygrana wojna - zapowiada sukces np. w pracy lub sferze osobistej,

  • przegrana wojna - może być odzwierciedleniem porażki, jaka już zdarzyła nam się w życiu albo niechęci do stawienia czoła problemom.


Wojenny koszmar może być efektem myślenia o wojnie


Sen o wojnie można różnie interpretować, jednak tak naprawdę może on równie dobrze nic nie znaczyć. Według naukowców bowiem nocą śni nam się głównie to, co przeżyliśmy w ciągu dnia. Wojna w śnie może więc niejako naturalnie pojawić się u osób, które np. kilka godzin grały w grę komputerową o tej tematyce, czy też oglądały film wojenny.


Ostatnio wielu Polakom śni się wojna także z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Codzienne oglądanie wiadomości telewizyjnych oraz czytanie informacji w Internecie i prasie na ten temat powoduje, że obrazy walk odciskają się w naszej pamięci i mogą być potem przywoływane przez mózg w trakcie snu. Ponadto wciąż wielu z nas obawia się, że wojna rozleje się także na inne kraje i być może zagrożona będzie nią nawet Polska. Takie wewnętrzne lęki również mogą się odzwierciedlać w koszmarach sennych.


Dlaczego sny o wojnie są takie sugestywne i dziwne?


Osoby, którym śniła się wojna, często podkreślają, że w swoim koszmarze czuli się tak, jakby byli w centrum walk. Słyszeli wyraźnie huk bomb i odgłos strzałów karabinów, widzieli nadlatujące samoloty i uciekających ludzi, a także odczuwali strach lub wręcz panikę, która powodowała gwałtowne wybudzenie. Sugestywność takich snów jest zastanawiająca szczególnie dla ludzi, którzy całe życie spędzili w czasach pokoju i nawet nie interesowali się specjalnie tematyką wojenną. Sny o wojnie potrafią być także bardzo dziwne i wręcz abstrakcyjne - do tego stopnia, że nawet trudno je potem opowiedzieć, a tym bardziej zrozumieć.


Niestety fenomen snów do tej pory nie został dokładnie wyjaśniony naukowo, dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, skąd się one biorą i dlaczego tak często zaskakują nas swoją tematyką.


Za marzenia senne odpowiedzialny jest zapewne nasz mózg, który nocą działa niejako poza naszą kontrolą. Najprawdopodobniej więc przetwarza on w dość swobodny sposób nie tylko informacje pozyskane przez nas w ostatnim czasie, ale także całą zdobytą do tej pory wiedzę. W snach zatem miesza się teraźniejszość z pamiętaną przez nas przeszłością, a do tego dochodzą uwalniane w nocy emocje, które w dużej mierze determinują charakter marzeń sennych. Jeśli jesteśmy w trudnym momencie swojego życia, śnią nam się koszmary, a jeśli jesteśmy szczęśliwi, również sny mają pozytywny wydźwięk.


Nie bój się snów o wojnie - nie muszą znaczyć nic złego!


Sen o wojnie na pewno nie jest pozytywny, ale nie powinien budzić w nas lęku. Warto potraktować go jako swoisty sygnał, że być może mamy w życiu jakieś problemy, od których uciekamy lub próbujemy lekceważyć. Może ich uświadomienie sobie i rozwiązanie sprawi, że przestaną nas dręczyć wojenne koszmary.