bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 21 lipca 2022
  • wyświetleń: 1774

Będzie renowacja "Starej Leśniczówki" w Lipniku

Porozumienie o nawiązaniu współpracy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG Polska - Słowacja 2021 - 2027 podpisali w środę, 20 lipca dyrektorzy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Słowackich. W ramach zawartego porozumienia planowane jest wystąpienie o środki wspólnotowe, które będą przeznaczone między innymi na renowację zabytkowego obiektu „Starej Leśniczówki” w Lipniku.

Podpisanie porozumienia o nawiązaniu współpracy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG Polska - Słowacja 2021-2027 - 20.07.2022 · fot. Nadleśnictwo Bielsko


- Bardzo się cieszę, że projekty takie jak INTERREG pozwalają nam to nasze dziedzictwo chronić, restaurować i przeznaczać do dalszego użytkowania dla społeczeństwa. To wielka sprawa dla nas, dla Lasów Państwowych, aby ten obiekt, austriackiego architekta Emanuela Rosta, odrestaurować. Mam nadzieje, że w niedługim czasie ta leśniczówka będzie miała taki blask jaki miała w 1884 roku gdy powstała - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych, Józef Kubica.

Remont leśniczówki w Lipniku jest jednak tylko jednym z elementów planowanego przedsięwzięcia. Ideą nadrzędną planowanego projektu jest połączenie obiektu lipnickiej leśniczówki i podobnego obiektu na terenie lasów słowackich, wspólnym szlakiem architektury drewnianej, zarówno tej historycznej jak i tej współczesnej, sakralnej oraz świeckiej.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Lasów Państwowych, celem tego przedsięwzięcia jest promowanie drewna jako w pełni odnawialnego, a jednocześnie mającego wiele zalet praktycznych, surowca budowlanego, spełniającego warunki zrównoważonego rozwoju i życia w zgodzie z naturą. Drewna, które zarówno dla Słowaków jak i Polaków jest wielkim bogactwem, ale również wielkim zobowiązaniem, do prowadzenia zrównoważonej, zgodnej z naturą gospodarki leśnej, którą przy tej okazji również chcemy wspólnie promować.

- Niezależnie od powyższego działania, na zlecenie Nadleśnictwa Bielsko został wykonany projekt konserwatorski renowacji „Starej leśniczówki” poprzedzony wnikliwymi studiami i inwentaryzacją konserwatorską jej stanu. W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji budowlanej dla zadania renowacji leśniczówki. Jako nadleśnictwo dołożymy wszelkich starań, aby w momencie ogłoszenia naboru wniosków do programu INTERREG dokumentacja wykonawcza dla renowacji była gotowa do jej przedstawienia komisji konkursowej - podkreślił Tomasz Gawęda, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Bielsko.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.