bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 20 lipca 2022
  • wyświetleń: 13895

Nowa metoda oszustów - "na PKN Orlen". Jej ofiarą padli bielszczanie

W ciągu kilku dni dwóch mieszkańców Bielska-Białej zostało oszukanych przez sprawców działających nową metodą na wyłudzenie pieniędzy. Za pośrednictwem mediów społecznościowych oszuści, podszywając się pod PKN Orlen i oferując rzekome inwestycje, wyłudzili kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Policja, policjant, dzielnicowy, czapka, mundur
Nowa metoda oszustów - "na PKN Orlen". Jej ofiarą padli bielszczanie · fot. KWP Katowice


Przed pojawiającymi się w internecie oszustwami finansowymi podszywającymi się pod PKN Orlen ostrzega sam koncern z Płocka. - Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mailingach, esemesach czy reklamach internetowych. Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób - czytamy w komunikacie spółki.

- Przypominamy: PKN ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiliśmy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy - podkreślają przedstawiciele koncernu.

Jak rozpoznać próbę oszustwaJak rozpoznać próbę oszustwa?
Jak rozpoznać próbę oszustwa? · fot. PKN Orlen


1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.

2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.

3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.

4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.

5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.

6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.

7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.

mp / bielsko.info
źródło: KMP Bielsko-Biała, PKN Orlen

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.