bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 24 lipca 2022
  • 25 lipca 2022
  • wyświetleń: 795

W Sferze będą promować proekologiczne postawy

Za nami:

Sadzenie roślin do ogrodów deszczowych, wystawa edukacyjna przybliżająca problem zmian klimatycznych, warsztaty dla świetlic środowiskowych - to tylko niektóre z działań, które czekają na mieszkańców Bielska-Białej w Galerii Sfera w dniach 25-31 lipca. Wszystko w ramach promowania proekologicznych postaw, które pomogą w ratowaniu naszej planety.

W Sferze będą promować proekologiczne postawy
W Sferze będą promować proekologiczne postawy · fot. Galeria Sfera


Eksperci jasno stawiają sprawę twierdząc, że nie powinno się stawiać pytania, czy wody będzie brakowało, tylko: kiedy i ile nam zabraknie. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety. Problem dotyka również naszego kraju.

- Polska jest wśród państw europejskich jednym z najuboższych w wodę krajów. Są one prawie 2,7 razy mniejsze niż średnia państw Unii Europejskiej. Dlatego już dziś musimy działać i propagować proekologiczne rozwiązania, które pozwolą na poprawę obecnej sytuacji - mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

- Aby słowa przekuć w czyny, już dziś zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną edycję akcji „Łapmy wodę”, podczas której przez cały tydzień w Galerii Sfera chcemy nakłaniać mieszkańców w regionie do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczowej czy też tworzenia ogrodów deszczowych - dodaje.

Wspólnie „Łapmy wodę” dla planetyNa początek akcji (25.07) plac Bolka i Lolka zamieni się w zieloną przestrzeń do wspólnego posadzenia roślin do ogrodów deszczowych. Chętni będą mieli możliwość przesadzenia ich do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi, którą następnie zabiorą do domu. Wśród tych roślin znajdą się m.in. tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna czy niezapominajka błotna.

Ta ostatnia będzie również widoczna na torbach ekologicznych, które będzie można odebrać na miejscu. Natomiast dla podopiecznych świetlic środowiskowych przewidziane są warsztaty, które w interesujący sposób pozwolą zapoznać się z problemem i znaleźć na niego realne rozwiązanie.

- Dla Galerii Sfera podnoszenie świadomości, jak i bezpośrednie wpływanie na kwestie ekologiczne jest niezwykle ważne. Realizujemy strategię i politykę środowiskową, biorąc odpowiedzialność za środowisko. Posiadamy m.in. świadectwo zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, odzyskujemy wodę deszczową do podlewania roślin, dążymy do gospodarki cyrkularnej poprzez segregację odpadów. Potwierdzeniem naszych działań jest również wspieranie ważnych lokalne inicjatyw, takich jak akcja „Łapmy wodę”, dlatego zachęcamy do licznego uczestnictwa w tym wydarzeniu - mówi Monika Magner, dyrektor Galerii SFERA.

Wystawa „Łapmy wodę w Bielsku-Białej”Aby wspomniana świadomość była coraz większa, organizatorzy przygotują również specjalną wystawę edukacyjną, która przybliży problem zmian klimatycznych, deficytu i śladu wodnego. Będzie można zainspirować się i poznać sposoby na oszczędzanie wody oraz gromadzenie deszczówki. Nie zabraknie również prezentacji już powstałych ogrodów deszczowych na Podbeskidziu. Wystawa będzie dostępna dla klientów Galerii bezpłatnie od 25 do 31 lipca.

Akcja „Łapmy wodę” organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA, w którym już uczestniczy prawie 600 tysięcy osób i cały czas liczba ta się zwiększa.

mp / bielsko.info
źródło: Galeria Sfera

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.