bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 14 lipca 2022
  • 17 lipca 2022
  • wyświetleń: 3879

Wypięknieją historyczny pałacyk i korty tenisowe. Ogłoszono przetarg

Przywrócić świetność pawilonu sportowego i kortów tenisowych przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej chce Agencja Rozwoju Regionalnego. Spółka czyni już kolejne kroki w tym kierunku.

Wypięknieją zabytkowy pałacyk i korty tenisowe. Ogłoszono przetarg
Wypięknieją historyczny pałacyk i korty tenisowe. Ogłoszono przetarg · fot. UM Bielsko-Biała


W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej znajduje się ogłoszenie o przetargu na kompleksowe zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w formule zaprojektuj i wybuduj w ramach projektu pod nazwą "Międzypokoleniowe Centrum Aktywności i Innowacji w Bielsku-Białej. Kompleksowa rewitalizacja Pawilonu Sportowego i kortów tenisowych wraz z otoczeniem w Parku Włókniarzy".

O tym, co się pod tym kryje, mówi prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej Maciej Jeleń. - Po pierwsze odnowimy pałacyk - sportowy, lodowy, jakbyśmy to nie nazywali - historyczne miejsce, które uważam powinno zupełnie inaczej wyglądać. Przywrócimy również funkcję sportową, czyli mowa o kortach tenisowych, przy czym będą to korty całoroczne, w części zadaszone, ale uwzględniające układ architektoniczny otoczenia - tłumaczy Jeleń.

Szef spółki zwraca też uwagę na fakt trwającej właśnie rewitalizacji Parku Włókniarzy w sąsiedztwie pałacyku. - Jak dokonamy rewitalizacji tego obszaru, to biorąc pod uwagę, że odbywa się rewitalizacja Parku Włókniarzy, cały ten obszar wróci do świetności i myślę, że będzie spełniał oczekiwania i służył mieszkańcom Bielska-Białej i okolic - dodaje.

Pawilon zostanie zaadoptowany na Międzypokoleniowe Centrum Aktywności i Innowacji w Bielsku-Białej MCAIIBB. - Do budynku planujemy przeniesienie naszego FabLabu. To jest laboratorium technologiczne, gdzie mamy drukarki 3D, ramiona robotyczne, szkolimy młodzież z zakresu przemysłu 4.0 i z nowoczesnych technologii. Chcemy je przenieść w to miejsce, bo to wpłynie na atrakcyjność laboratorium - mówi prezes.

Ideą FabLabu jest stworzenie warunków technicznych i odpowiedniej kadry do wykonywania - prototypów, modeli, próbnych egzemplarzy, części, projektów technicznych i drobnych serii doświadczalnych na potrzeby zdobywania doświadczeń, wdrożeń projektów, patentów, rozwoju technicznego, badań itp. dla małych podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych.

Chodzi też o stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju technologicznego regionu dla mikro firm, rozwijania indywidualnych umiejętności i potrzeb, szkolenia młodzieży, osób starszych, restrukturyzacji zawodowej, szkoleń, warsztatów, itp.

W związku z ideą międzypokoleniowości przedsięwzięcia przewidziano nie tylko zaangażowanie osób młodych, lecz także ich współpracę z osobami starszymi, często nieaktywnymi zawodowo. Działania takie pozwolą na przekazywanie wiedzy osób starszych - osobom młodszym i proces odwrotny - zapoznawanie osób starszych z nowymi narzędziami, cyfryzacją i automatyzacją.

Poza realizacją przebudowy budynku historycznego pawilonu na tym terenie powstanie hala sportowa wraz z zapleczem. Oprócz funkcji podstawowej mają się w nim znaleźć: zaplecze socjalne i sanitarne, sale szkoleniowe, sale ćwiczeń itp. Wewnątrz będą trzy zadaszone, oświetlone, zimą ogrzewane, a latem chłodzone korty tenisowe na poziomie parteru. Jedno z boisk będzie pełnowymiarowe, co da możliwość rozgrywek meczy turniejowych w stopniu krajowym.

Zakończenie wszystkich inwestycji na tym terenie przewidziano na 2024 rok.

- Chcielibyśmy na przełomie 2023/2024, bądź do połowy 2024 roku mieć inwestycję oddaną do użytku. Wszystko zostanie wykonane z pożyczki rewitalizacyjnej z Banku Gospodarstwa Krajowego, która w części finansuje realizację, dodatkowo finansowanie komercyjne plus środki własne - dodaje prezes.

Na oferty w przetargu Urząd Miejski czeka do 19 lipca.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.