bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 18 lipca 2022
  • wyświetleń: 2397

Kolejarze chcą wyciąć setki drzew. Ministerstwo wyjaśnia

Wracamy do tematu planowanej wycinki drzew wzdłuż inii kolejowej przebiegającej przez Bielsko-Białą. W tej sprawie interwencję podjęła posłanka Małgorzata Pępek. Na pismo parlamentarzystki odpowiedział Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

drzewa, tory, pociąg, tunel
Kolejarze chcą wyciąć setki drzew. Ministerstwo wyjaśnia - zdj. archiwalne · fot. bielsko.info


Do ministra infrastruktury w sprawie wstrzymania wycinki drzew wzdłuż linii kolejowej nr 139 w Bielsku-Białej zwróciła się posłanka Małgorzata Pępek.

- Po raz kolejny chciałam zwrócić uwagę na planowaną przez PKP PLK SA wycinkę drzewostanu wzdłuż linii kolejowej nr 139 biegnącej przez centrum Bielska-Białej od ul. Hugona Kołłątaja do ul. Zamkowej i od hotelu Prezydent do ul. Wałowej. Temat wycinki drzew na tym terenie powrócił za sprawą złożonego przez PKP wniosku o wydanie pozwolenia na wycinkę 217 drzew. Samorząd Bielska-Białej przekazał sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zdecydowało, że ma się nią zająć Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. W październiku 2021 roku starosta bielski, jako organ zastępczy, wydał decyzję o usunięciu drzew, od której miasto Bielsko-Biała odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W ostatnim czasie organ ten jednak utrzymał w mocy decyzję starosty - opisywała parlamentarzystka.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

W odpowiedzi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyjaśnił, że „z uwagi na ustawowy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa ruchu kolejowego i niedopuszczenie do sytuacji mogących spowodować zagrożenie w ruchu lądowym spoczywający na zarządcy infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w dniu 18 maja 2022 r. złożyła wniosek do Urzędu Miasta Bielsko-Biała o wydanie decyzji nakazowej na wycinkę 292 szt. drzew usytuowanych przy linii kolejowej nr 139 w Bielsku-Białej”.

Jak dodał, wniosek dotyczy wycinki drzew znajdujących na odcinku w km 56,025 - 57,080 linii kolejowej nr 139, usytuowanych na działkach w obrębie Dolne Przedmieście 82 oraz Dolne Przedmieście 55 będących własnością Skarbu Państwa.

- W dniu 13 czerwca 2022 r. urząd miejski zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wyznaczenie zastępczego organu administracyjnego do rozpatrzenia sprawy wnioskowanej wycinki drzew. W związku z powyższym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oczekuje na wyznaczenie organu do dalszego procedowania sprawy - poinformował wiceminister.

Zaznaczył, że odcinek linii kolejowej nr 139 objęty wspomnianym wnioskiem biegnie w zróżnicowanym terenie, w centrum miasta, w dużej części w przekopie, a wszystkie drzewa są pochylone w stronę linii kolejowej i sieci trakcyjnej.

- Drzewa rosną na skarpach przekopu o przewyższeniu ponad 20 metrów o kącie nachylenia 35-40 stopni, w silnym zwarciu, co powoduje deformacje koron i zamieranie drzew, tym samym stwarzając realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Z informacji przedstawionych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wynika, że wnioskiem objęte są jedynie te drzewa, których pozostawienie jest niebezpieczne z punktu widzenia ruchu kolejowego - czytamy w odpowiedzi przedstawiciela resortu.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.