bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 27 lipca 2022
  • wyświetleń: 3201

Chcą jeździć autobusami, ale mają kłopot z dotarciem do przystanku

Im więcej osób korzysta z publicznego transportu, tym lepiej. Niestety, są takie miejsca w Bielsku-Białej, gdzie do najbliższego przystanku autobusowego wcale nie jest łatwo dotrzeć. Z takim kłopotem borykają się miedzy innymi mieszkańcy ulicy Lajkonika.

Lajkonika
Chcą jeździć autobusami, ale mają kłopot z dotarciem do przystanku · fot. Google Maps


Po interwencji mieszkańców miasta radny Konrad Łoś skierował do władz Bielska-Białej interpelację w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza dzieci poprzez wprowadzenie udogodnień w skomunikowaniu budynku przy ul. Lajkonika 7 z przystankiem autobusowym MZK przy ul. Międzyrzeckiej.

- Zwrócili się do mnie mieszkańcy budynku przy ul. Lajkonika 7 w Wapienicy, którzy proszą o podjęcie działań mających na celu usprawnienie przemieszczania się pieszych na odcinku od budynku przy ul. Lajkonika 7 do przystanku autobusowego MZK przy ul. Międzyrzeckiej. Mieszkańcy na przeprowadzonej kilka wizji lokalnej poinformowali mnie, iż obecnie trasa wiodąca od ich bloku do przystanku MZK prowadzi ulicą Lajkonika, która zamiast chodnika posiada rozjeżdżone i nierówne pobocze, które wymaga odtworzenia. Ponadto przedmiotowe pobocze bardzo często jest zastawione przez samochody zwłaszcza osób, które udają się do zlokalizowanej w sąsiedztwie hali sportowej bądź przywożą swoje dzieci na zajęcia. Niezależnie od powyższego poważne zagrożenie bezpieczeństwa na ulicy Lajkonika stwarza ciężki sprzęt budowlany z pobliskiej bazy - opisuje sytuację radny Łoś.

Jak podkreśla, "zdaniem mieszkańców remedium na liczne niebezpieczeństwa czyhające na pieszych, a zwłaszcza dzieci na wskazanym odcinku ulicy Lajkonika ma być zlikwidowanie zupełnie niepotrzebnej, nie pełniącej żadnej funkcji bramy znajdującej się obok budynku komunalnego po starej Szkole Podstawowej nr 32".

- Zdemontowanie bramy umożliwi urządzenie i zorganizowanie przejścia pomiędzy budynkami i zapewnienie bezpiecznego dojścia wprost do przystanku autobusowego. Urządzenie przedmiotowego przejścia wiąże się także z koniecznością utwardzenia kilku/kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni terenu od strony parkingu - dodaje przedstawiciel mieszkańców.

Jak dowiadujemy się w bielskim Ratuszu, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej ujął na liście zadań oczekujących na realizację w tym roku poprawę stanu nawierzchni jezdni i poboczy wspomnianej ulicy, co ma usprawnić przejście tym odcinkiem.

- Dodatkowo w kwestii wyeliminowania problemu parkujących na poboczu samochodów poleciłem Miejskiemu Zarządowi Dróg aby zwrócił się do Rady Osiedla o opinie w sprawie wprowadzenia strefy zamieszkania na ulicy Lajkonika - poinformował Przemysław Kamiński, zastępca rezydenta Bielska-Białej. - Po pozytywnej opinii, w tym zakresie zostanie opracowany nowy projekt organizacji ruchu, który będzie jeszcze wymagał zatwierdzenia zarządzającego ruchem na terenie naszego miasta tj. Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Wiceprezydent dodał, że "alternatywnym rozwiązaniem dotyczącym usunięcia bramy pomiędzy halą sportową a budynkiem Jaskrowa 11 (teren Gminy Bielsko-Biała) jest ustanowienie służebności przechodu co wymaga zawarcia umowy cywilno-prawnej w formie aktu notarialnego pomiędzy Wydziałem Nieruchomości reprezentującym Gminę Bielsko-Biała a indywidualnymi, zainteresowanymi stronami".

- Koszty wykonania tego przechodu będą spoczywać na stronie, która z tego faktu ponosi korzyść. Jednak czas przeprowadzenia tej procedury oraz koszty wydają się być nieadekwatne do porządnego efektu - stwierdził przedstawiciel bielskiego Ratusza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.