bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 1 lipca 2022
  • 2 lipca 2022
  • wyświetleń: 526

Spotkanie z Barbarą Konopką / moRgan w Willi Sixta

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

„Tylko miłość zagina światło” - Galeria Bielska BWA zaprasza w sobotę, 2 lipca o godzinie 18.00 do Willi Sixta na spotkanie z Barbarą Konopką / moRgan - artystką multimedialną, znaczącą postacią nurtu cyberfeministycznego w sztuce polskiej. Wydarzenie odbędzie się w przeddzień 2. Bielskiego Marszu Równości.

Spotkanie z Barbarą Konopką / moRgan w Willi Sixta
Spotkanie z Barbarą Konopką / moRgan w Willi Sixta · fot. Galeria Bielska BWA


Na wystawie „Dla Johanne i Anny”, ukazującej dzieła z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, wybrane przez kuratorkę Agatę Smalcerz, prezentowany jest powstały w 2007 roku obraz cyfrowy autorstwa Barbary Konopki, poruszający zagadnienia związane z tożsamością płciową pt. „Platon. Mężczyzna - teraz to się leczy”, z cyklu „Malavida”.

Barbara Konopka / moRgan w swojej twórczości podejmuje problematykę transformacji, jakiej podlegają ciało i tożsamość w obliczu rewolucji informacyjnej związanej z gwałtownym rozwojem technologii komputerowo-telekomunikacyjnych.

W spotkaniu udział weźmie Weronika Kami / veriKami, bohaterka cyklu fotogramów cyfrowych „Malavida: moRgan & veriKami”, realizowanego w latach 2006-2007.

Spotkanie rozpocznie performans dźwiękowy moRgan i veriKami pt. „Tylko miłość zagina światło”.
Artystki na żywo komponują muzykę, używając własnych przetworzonych głosów, instrumentów perkusyjnych, lutniczych i elektronicznych; współdziałają na polu wielu mediów (muzyki, sztuk wizualnych i sztuki programowania).

Spotkanie z Barbarą Konopką zainauguruje cykl, w którym kuratorka wystawy „Dla Johanne i Anny”, Agata Smalcerz, będzie rozmawiać z autorkami i autorami prezentowanych na tej wystawie prac.
Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu. Następne spotkanie w sierpniu.

moRgan / Barbara Konopka - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Muzyk - instrumentalistka, altowiolistka, zajmuje się sztuką multimedialną. Brała udział w ponad 150 wystawach, prezentacjach i festiwalach sztuki mediów w Europie. Jest również autorką muzyki do kilkunastu filmów o sztuce. Do form aktywności artystki należą: koncerty-performanse, wideoperformanse, realizacje video, wideoinstalacje, instalacje interaktywne, fotogramy cyfrowe, spektakle-koncerty multimedialna, film dokumentalny.

Jest pionierką nurtu cyberfeministycznego w sztuce polskiej; wiele uwagi poświęca wieloaspektowej analizie zmediatyzowanej komunikacji i fenomenu teleobecności. Obecnie Barbara Konopka skupiona jest na elektryczno-magnetycznym wymiarze oddziaływania form i artefaktów. Zwraca się ku mediom tradycyjnym - malarstwu olejnemu i muzyce komponowanej na żywo, grając na instrumentach akustycznych amplifikowanych.

veriKami / Kami Weronika Amelia (aka) AWaKa - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W czasie studiów zainteresowana projektowaniem, zarówno od strony inżynierii (laureatka olimpiady matematycznej) jak i sztuki — jest inicjatorką grupy «RaRa» (Raczej Artystyczny Ruch Architektoniczny), której działalność wieńczy wystawa prac w oddziale warszawskim SARP. Jest laureatką konkursu na Projekt Roku, w pracowni prof. Stanisława Niewiadomskiego. Obecnie specjalizuje się w zaawansowanym programowaniu wideo oraz językach programistycznych. Wykłada, uczestniczy w spotkaniach i konferencjach. Zajmuje się także zagadnieniami związanymi z transmisją i realizacją wideo. Pasją artystki jest muzyka komponowana na żywo i reżyseria dźwięku, realizuje projekty konceptualne, spektakle multimedialne i koncerty.

Spotkanie z Barbarą Konopką / moRgan
Performans dźwiękowy pt. „Tylko miłość zagina światło”

Wydarzenie towarzyszące 2. Bielskiemu Marszowi Równości (marsz odbędzie się w niedzielę, 3 lipca)
Willa Sixta, ul. Adama Mickiewicza 24, wstęp wolny
sobota, 2 lipca 2022, godz. 18.00

mp / bielsko.info
źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj