bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 28 czerwca 2022
  • wyświetleń: 273

Sucha skóra — jak sobie z nią radzić?

Materiał partnera:

Sucha skóra jest zazwyczaj matowa, cienka, delikatna i podatna na powstawanie zmarszczek. Często jej gruczoły łojowe pracują wolniej, niż powinny, dlatego też jest pozbawiona naturalnego płaszcza lipidowego. To z kolei powoduje, że jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: słońce, wiatr, czy zanieczyszczenia powietrza. Jest szorstka, łuszczy się, a dodatkowo nierzadko widoczne są na niej pęknięcia i naczynia krwionośne. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Silesia


Przyczyny suchej skóryPrzyczyn suchej skóry może być bardzo wiele. Wśród nich wyróżnia się schorzenia dermatologiczne, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, czy alergie kontaktowe, a także inne dolegliwości na przykład niedoczynność tarczycy. Czasami jest ona również uwarunkowana genetycznie.

Sucha skóra u zdrowych osób zazwyczaj związana jest z nieprawidłową budową naskórka, w którym występuje niedobór lipidów, przez co szybciej odparowuje z niego wilgoć. Również z wiekiem zmniejsza się ilość naturalnego czynnika nawilżającego i obniża się zdolność wiązania wody.

Oczyszczanie suchej skóryW pielęgnacji suchej skóry istotne jest nie tylko to, aby jak najlepiej ją nawilżyć, ale także nie pogorszyć jej stanu i bardziej nie wysuszyć. Z tego powodu do oczyszczania takiej cery należy stosować jedynie delikatne kosmetyki myjące na bazie wody. Wszelkie preparaty z mocnymi detergentami są niewskazane.

Z kolei płyny micelarne używane do demakijażu powinny być pozbawione substancji zapachowych i alkoholu, ponieważ składniki te mogą podrażniać cerę. Ta sama zasada dotyczy toników — nie mogą zawierać silnych detergentów i alkoholu. Warto postawić na delikatne, roślinne hydrolaty lub dermokosmetyki.

Nawilżanie suchej skóry twarzyŻeby nawilżyć suchą skórę twarzy należy stosować kosmetyki takie jak krem na noc, na dzień, a także różnego rodzaju sera. Wybierając takie produkty, warto zwrócić uwagę na ich skład. Substancje, które mają korzystny wpływ na poziom nawilżenia naskórka to m.in. pantenol, witamina B3, mocznik, masło Shea, czy kwas mlekowy.

Warto sięgnąć również kosmetyki z kwasem hialuronowym. Jest naturalny składnik naszej skóry i jedna z najbardziej higroskopijnych cząsteczek, która ma niezwykłą zdolność wiązania wody. Nie tylko nawilża popękany naskórek, ale również go odświeża, łagodzi i ujędrnia. Dobrze jest też postawić na preparaty z ceramidami.

Sucha skóra — czego unikać?Istnieje szereg czynników, które nasilają problem przesuszenia skóry. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim nieodpowiednią pielęgnację, ale także zanieczyszczenie powietrza, czy promieniowanie UV. Z tego powodu każdego dnia należy po użyciu kremu do twarzy nałożyć również produkt z wysokim filtrem SPF.

Dodatkowo objawy suchości skóry nasilają czynniki klimatyczne takie jak przebywanie w gorących lub klimatyzowanych pomieszczeniach, czy długie podróże samolotem. Również stres i nieodpowiednia dieta uszkadzają barierę hydrolipidową, wzmagając objawy nadwrażliwości i suchości naskórka.