bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 19 maja 2022
  • wyświetleń: 1690

Trwa przebudowa miejskich budynków przy ul. Dmowskiego

Przy ul. Romana Dmowskiego w Bielsku-Białej trwają prace przy przebudowie i adaptacji budynków nr 6 i 10. Lada dzień na siatce zabezpieczającej rusztowania od strony ul. Romana Dmowskiego zawisną wizualizacje obrazujące obiekty po adaptacji.

Trwa przebudowa miejskich budynków przy ul. Dmowskiego
Trwa przebudowa miejskich budynków przy ul. Dmowskiego · fot. UM Bielsko-Biała


Prace przy ul. Romana Dmowskiego ruszyły w listopadzie ubiegłego roku. Najpierw w obu budynkach odbyły się roboty rozbiórkowe i demontażowe. Do 31 maja wykonawca, firma C&Z Caputa i Zając Sp. z o.o. z Leśnej, zakończy prace nad stanem surowym otwartym obu budynków, po czym zacznie się montaż okien. Równocześnie trwają prace instalacyjne w środku - przy instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania oraz przy wentylacji. Prowadzone są też prace elewacyjne od strony ul. Romana Dmowskiego. Wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.

W adaptowanym obiekcie miejskim przy ul. Romana Dmowskiego 6 ponad 320 m2 powierzchni zajmie Centrum Seniora. Plany przewidują również utworzenie tu sporej powierzchni biurowej na wynajem dla nowych, młodych przedsiębiorców do tzw. coworkingu. Na drugim budynku - przy ul. Romana Dmowskiego 10 - powstanie zielony dach i ściany z zielenią pnącą.

Centrum Seniora będzie zlokalizowane na trzecim piętrze budynku przy ul. Dmowskiego 6. Na kondygnacji znajdą się pomieszczenia administracyjne, do których przeniesie się m.in. Rada Seniorów, będzie działać punkt informacyjny, gdzie osoby starsze będą mogły zasięgnąć informacji o przysługujących im ulgach, podejmowanych w mieście działaniach na ich rzecz czy imprezach oraz wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.

Trwa przebudowa miejskich budynków przy ul. Dmowskiego
Wizualizacja budynków przy ul. Dmowskiego · fot. UM Bielsko-Biała


Będzie tu również zaplecze cyklicznych spotkań i powierzchnia szkoleniowo-konferencyjna. Do dyspozycji seniorów planowana jest sala komputerowa służąca do prowadzenia warsztatów i szkoleń z obsługi komputera i poruszania się w sieci, np. przy okazji obsługi konta bankowego. Jedno pomieszczenie zostanie przeznaczone na świadczenie porad przez psychologa i prawnika. Będą też dwa pomieszczenia do zajęć manualnych, pomieszczenia integracyjne, sala do zajęć ruchowych, biblioteka i szatnia. Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, wyposażony w wygodną windę.

Na przyległym do trzypiętrowego budynku nr 6 - dwupiętrowym obiekcie pod numerem 10 powstanie zielony dach, na który seniorzy będą mieli bezpośrednie wyjście ze swojego centrum. Będzie to tzw. dach intensywny z zielenią niską i średniowysoką, sadzoną w sposób mieszany - tak, aby rośliny tworzyły zróżnicowane kompozycje. Do tego dołączy potrzebna do wypoczynku infrastruktura - m.in. ławki i stoliki.

Parter budynku nr 6 będą zajmowały powierzchnie biurowe do wynajęcia. Na prawie 100 m2 zostanie zlokalizowana strefa coworkingu (z ang. praca razem - możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni, najczęściej biurowej). Znajdą się tu sala konferencyjna i sala główna z ośmioma wyposażonymi stanowiskami do pracy, sanitariaty, phonebox - czyli odosobnione miejsce do prowadzenia rozmów telefonicznych oraz strefa automatów vendingowych (sprzedażowych). Z założenia ma być to miejsce rozwoju przedsiębiorczości - nowoczesne i w pełni wyposażone powierzchnie biurowe będą bowiem wynajmowane młodym, nowym podmiotom gospodarczym.

Trwa przebudowa miejskich budynków przy ul. Dmowskiego
Wizualizacja budynków przy ul. Dmowskiego · fot. UM Bielsko-Biała


Mniejszy budynek przy ul. Romana Dmowskiego 10 został rozebrany i jest budowany od nowa. Docelowo zostanie do niego przeniesione archiwum Urzędu Miejskiego, archiwum zajmie też część parteru w głównym budynku, natomiast na drugim i trzecim piętrze przy ul. Romana Dmowskiego 6 swoje miejsce znajdzie niemieszczący się w dotychczasowym pomieszczeniach, a ważny ze względu na intensywną obsługę mieszkańców miasta Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. W skrzydle budynku głównego od strony dziedzińca znajdzie się miejsce na rowerownię, sanitariaty i węzeł ciepła.

Pod budynkiem nr 6, tak jak do tej pory, będzie znajdował się jednokierunkowy wjazd. W podwórku będą usytuowane miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych, a do wejścia obiektu poprowadzić będzie ścieżka dotykowa w systemie fakturowych oznaczeń nawierzchni ze znacznikami dla osób niewidomych. Teren wokół będzie wyłożony gładką kostką bezfazową - też ze względu na to, aby osoby niepełnosprawne nie miały problemów z poruszaniem się.

Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Radę ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej. Poza zielonym dachem budynek archiwum będzie miał też coś na kształt zielonej ściany. Od strony dziedzińca bowiem jego elewację pokryje pnąca roślinność. Przebudowa i adaptacja budynków ma być gotowa do końca tego roku.

Trwa przebudowa miejskich budynków przy ul. Dmowskiego
Wizualizacja budynków przy ul. Dmowskiego · fot. UM Bielsko-Biała


Inwestycja jest finansowana ze środków tzw. pożyczki rewitalizacyjnej w ramach projektu pn.: Nowe życie w starych-nowych budynkach. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych - etap I, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2014-2020. Oś priorytetowa: X. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, Działanie 10.4: Poprawa stanu środowiska miejskiego. Projekt polega na rewitalizacji infrastrukturalnej obszarów zdegradowanych w samym sercu miasta Bielsko-Biała wraz z nadaniem im nowych funkcji społecznych i gospodarczych.

Trwa przebudowa miejskich budynków przy ul. Dmowskiego
Trwa przebudowa miejskich budynków przy ul. Dmowskiego · fot. UM Bielsko-Biała

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.