bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 17 maja 2022
  • wyświetleń: 2831

Rusza rewitalizacja Parku Włókniarzy. Zmieni on swoje oblicze

Lada dzień ruszy rewitalizacja Parku Włókniarzy wraz z placem Adama Mickiewicza. 18 maja wykonawca - firma AKG Architektura Krajobrazu - przejmie od miasta plac budowy. Jak mówi bielski Urząd Miejski, "będzie to kompletna odpowiedź na potrzeby mieszkańców Bielska-Białej - przestrzeń łącząca różne funkcje: wypoczynkową, reprezentacyjną, ekologiczną i edukacyjną".

Rusza rewitalizacja Parku Włókniarzy. Zmieni on swoje oblicze
Rusza rewitalizacja Parku Włókniarzy. Zmieni on swoje oblicze · fot. UM Bielsko-Biała


Pierwszy projekt zmian na terenach zielonych położonych między ulicą Partyzantów, 1 Maja a rzeką Białą był gotowy jeszcze w 2016 roku. Nie uwzględniał jednak wystarczająco ochrony zieleni, dlatego jego realizacja nie doszła do skutku. Drugi projekt powstał już w oparciu o zarządzenie prezydenta miasta wprowadzające "Karty ochrony drzew" i właśnie będzie realizowany.

- Miasto bardzo przygotowało się do tej inwestycji. Nie tak dawno z inicjatywy ogrodnika miejskiego róże z rabaty przed pomnikiem Adama Mickiewicza z placu imienia wieszcza można było adoptować. Miasto nie miało ich gdzie przesadzić, a dzięki akcji recyklingu kwiaty będą nadal cieszyć oczy - informuje bielski magistrat.

- Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem bielszczan, wiele krzewów róż trafiło do prywatnych ogrodów, ale było też kilkadziesiąt kwiatów, które będą teraz zdobiły miejsca publiczne, jak: ogród Domu Pomocy Społecznej Hospicjum przy ul. Armii Krajowej czy otoczenie siedziby jednego ze stowarzyszeń zajmujących się dziećmi z Zespołem Aspergera - dodaje Urząd Miejski w Bilsku-Białej.

W nowym Parku Włókniarzy do ponownego użycia trafią także kosze i ławki z tego terenu. Na uwagę zasługuje fakt, że odzysku doczeka się również kostka brukowa, z której ułożona jest jedna z alejek. Materiał będzie oczyszczony i użyty ponownie w innych miejscach, w zależności od potrzeb.

Wizualizacje przebudowy Parku Włókniarzy oraz placu Adama Mickiewicza · fot. APP Wowczak


Jednym z głównych założeń obecnego projektu rewitalizacji parku, będącego wynikiem pracy i wielkiego zaangażowania wielu osób - zarówno projektantów, urzędników, jak i samych mieszkańców, którzy brali udział w konsultacjach społecznych - jest odtworzenie historycznego układu placu Adama Mickiewicza. Powstaną tam rabaty kwiatowe z przewagą róż oraz pojawi się nowa infrastruktura w postaci dwóch pergoli domykających plac od strony północnej i południowej. Pergole zostaną obsadzone wisterią - urokliwą, pnącą rośliną o przepięknych, intensywnych, wrzosowych kwiatach. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekają się remontu.

Projekt przewiduje również bardzo potrzebne w tym miejscu przywrócenie rzeki miastu. W tej chwili dojście do rzeki Białej - wschodniej granicy parku jest ograniczone przez chaszcze, krzewy i inwazyjną roślinę o nazwie rdestowiec. Dostęp w wielu miejscach jest praktycznie niemożliwy i po prostu niebezpieczny. Po rewitalizacji ma się to diametralnie zmienić. Jak? Nad rzeką powstanie taras, na który będzie można wejść z poziomu chodnika. I to nie wszystko. Będzie też zejście bezpośrednio do rzeki schodami z siedziskami - tak żeby można było dotknąć wody. Warto dodać, że inwazyjny rdestowiec musi zostać usunięty aż z 1.324 metrów kwadratowych powierzchni parku, a właściwie brzegu rzeki. Zastąpią go śliwa tarnina, dzika róża i śnieguliczka biała.

Jednym z elementów samej rewitalizacji parku jest plac zabaw. Plac zostanie wysypany drewnianymi zrębkami, wyposażony w drewniane urządzenia zabawowe oraz edukacyjne - między innymi lunetę do obserwacji ptaków czy szkło powiększające do obserwacji liści, ale też w skaczące dyski - platformy na sprężynach - tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową i inne. W sumie będzie to 11 urządzeń.

Aktualnie w Parku Włókniarzy rosną 474 drzewa i uwaga, aż 118 zostanie dosadzonych. Wśród nich będą lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Po to aby zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa cztery drzewa będzie należało wyciąć. Żywotnik, kasztanowiec i wierzba są w złym stanie zdrowotnym, a jabłoń jest po prostu sucha. Wyciętych zostanie także osiem drzew kolidujących z inwestycją, w tym pięć klonów kulistych, klon jawor i wierzby mandżurskie.

Rusza rewitalizacja Parku Włókniarzy. Zmieni on swoje oblicze
Rusza rewitalizacja Parku Włókniarzy. Zmieni on swoje oblicze · fot. UM Bielsko-Biała


Posadzonych w parku zostanie 6.000 krzewów, w tym berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje. Podobnie jest z bylinami. Tych będzie aż ponad 35.000 - goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków.

Do roślin dołączy ponad 20 elementów ochrony fauny - to między innymi budki dla ptaków, nietoperzy i schronienia dla jeży, schronienia dla płazów oraz krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi. Wykonawca prac budowalnych będzie musiał usunąć także 3.038 metrów kwadratowych kostki betonowej lub płyt betonowych i 4.700 metrów kwadratowych asfaltu. W zamian pojawi się 5.595 metrów kwadratowych nowych nawierzchni przepuszczalnych i trzy zdroje uliczne do poboru wody. Częścią dokumentacji jest projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku. Nad inwestycją oprócz nadzoru z Urzędu Miejskiego prowadzony będzie zewnętrzny nadzór dendrologiczny.

Warto dodać również, że w parku rosną drzewa, wśród których siedem to pomniki przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo.

Projekt przewiduje także nowe ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Wszystko bardzo stylowe.

Rewitalizacja parku jest realizowana w ramach projektu Aktywne przestrzenie - rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy jest ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny. Obecnie prace są prowadzone jeszcze w parku za Ratuszem.

Na czas rewitalizacji, wykonawca wprowadzi ograniczenia w korzystaniu z Parku Włókniarzy. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Rewitalizacja ma być gotowa w ciągu pół roku.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.