bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 18 maja 2022
  • 19 maja 2022
  • wyświetleń: 1243

Coraz mniej drewna „opuszcza” miejskie lasy

Bielszczanie spacerujący po leśnych terenach niejednokrotnie mogą zauważyć spore ilości drewna czekającego na wywiezienie. Pojawiają się pytania, czy aby miasto nie pozbywa się zbyt dużej ilości drzew? Ratusz uspokaja.

drewno
Coraz mniej drewna „opuszcza” miejskie lasy · fot. arch. Romana Matyi


- Prowadzenie gospodarki leśnej na terenie lasów komunalnych to jedno z zadań, którymi zajmuje się gmina Bielsko-Biała. Wśród tych zadań jest również pozyskiwanie drewna, które gmina odsprzedaje kontrahentom, a uzyskane w ten sposób środki finansowe, zasilają budżet naszego miasta - przypomniał radny Roman Matyja w piśnie skierowanym do władz miasta.

- Ostatnio często poruszam się po drodze leśnej między Dębowcem a Zaporą w Wapienicy i zauważyłem, że wzdłuż traktu składowane jest kilkadziesiąt, jeżeli nie kilkaset świeżo ściętych drzew. Są to przede wszystkim modrzewie, buki, czasem pojawiają się świerki, a nawet jodły. Zastanawiam się czy to nie aby za duża ilość wyciętych drzew na stoku Dębowca? - dopytywał przedstawiciel bielszczan.

Jak się jednak okazuje, teren, o którym wspomniał radny tj. rejon stoku Dębowca oraz Zapory w Wapienicy nie stanowi gruntów lasu komunalnego gminy Bielsko-Biała. Jak dowiadujemy się w Ratuszu, są to tereny administrowane przez PGL Lasy Państwowe.

- Granica lasu komunalnego od strony zachodniej przebiega ulicą Podleśną oraz jej przedłużeniem w stronę szczytu Koziej Góry. Gospodarka leśna na terenie lasu komunalnego gminy Bielsko-Biała prowadzona jest w oparciu o zatwierdzony, aktualny "Uproszczony Plan Urządzenia Lasu". W dokumencie tym, m.in. określona jest ilość drewna w m3 do pozyskania w danym oddziale i pododdziale leśnym oraz typ prowadzonych cięć związanych z pozyskaniem drewna - wyjaśnia Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

I jak zapewnia, „z uwagi na funkcje jaką pełni las dla mieszkańców miasta oraz jego charakter od kilku już lat zrezygnowano z wykonywania cięć rębnych na terenie lasu komunalnego”.

- Wszystkie wycinki ograniczono do zabiegów hodowlanych, sanitarnych, przygodnych oraz związanych z bezpieczeństwem osób i mienia. Wyznacznikiem ilości pozyskiwanego drewna nie są względy finansowe tylko faktyczne potrzeby lasu oraz bezpieczeństwo osób w nim przebywających. Zmiana priorytetów z gospodarczych na społeczne spowodowała zmniejszenie ilości pozyskiwanego drewna - zapewnia wiceprezydent.

Według przedstawionego przez niego zestawienia, z lasów miejskich pozyskano 4453,93 m3 w 2018 roku; 2420,44 m3 w 2019 roku; 1203,17 m3 w 2020 roku ; 1102,10 m3w 2021 roku.

Na rok 2022 zaplanowano pozyskanie drewna w ilości 600 m3 .

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.