bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 12 maja 2022
  • 20 maja 2022
  • wyświetleń: 1385

Aktywna edukacja ekologiczna w Tajemniczym Ogrodzie

Za nami:

Klub Gaja zaprasza uczniów z bielskich szkół i mieszkańców na wydarzenia edukacyjne w Tajemniczym Ogrodzie, które odbędą się w piątek, 13 i poniedziałek, 23 maja w godzinach 9.30-14.00. Ogród, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego to wspólna inicjatywa Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i Miasta Bielska-Białej.

Aktywna edukacja ekologiczna w Tajemniczym Ogrodzie
Aktywna edukacja ekologiczna w Tajemniczym Ogrodzie · fot. Klub Gaja


W Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje przy zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji, edukatorzy Klubu Gaja prowadzić będą aktywną edukację ekologiczną połączoną z poznawaniem przyrody i historii miejsca z pracami w ogrodzie. W programie wydarzeń planowany jest m.in. spacer dendrologiczny, sprzątanie ogrodu i usuwanie rdestowca ostrokończystego - gatunku inwazyjnego, groźnego dla rodzimej przyrody, zajęcia o pszczołach dzikich i miodnych, warsztaty budowy budek lęgowych dla ptaków, które zostaną zamontowane w ogrodzie oraz wspólne sadzenie krzewów.

- Tajemniczy Ogród jest oazą zieleni w centrum Bielska-Białej. Stanowi on ostoję licznych gatunków ptaków, których liczba uzależniona jest od dostępu do pokarmu i miejsc gniazdowania. W trosce o awifaunę wskazane jest dosadzenie krzewów stanowiących bazę pokarmową dla ptaków, takich jak: jarzębina, dziki bez czarny czy głóg. Krzewy te przyczynią się także do zwiększenia bogactwa zapylających je owadów oraz będą cieszyć swoim pięknem i zapachem osoby odwiedzające to niezwykłe w naszym mieście miejsce - komentuje Zbigniew Wilczek, biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Aktywna edukacja ekologiczna w Tajemniczym Ogrodzie
Aktywna edukacja ekologiczna w Tajemniczym Ogrodzie · fot. Klub Gaja


- Miasta zmieniają swoje podejście do przyrody. Powoli dociera do nas wszystkich, że jesteśmy od niej zależni. To właśnie jest podstawą działań społecznych i współpracy dla dobra nas wszystkich. Zrozumienie powiązań i współzależności pomiędzy ludźmi i światem przyrody. W naszej pracy budujemy kapitał społeczny wokół wartości jaką jest środowisko naturalne. Dobrze, że mamy rozumiejących to partnerów z bardzo różnorodnych środowisk - podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Tajemniczy Ogród powstaje w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa - ogrody dla klimatu” i realizowany jest we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.

Projekt „Święto Drzewa - ogrody dla klimatu” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

mp / bielsko.info
źródło: Klub Gaja

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.