bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 24 stycznia 2022
  • wyświetleń: 255

Oleje syntetyczne - charakterystyka i zastosowanie

Materiał partnera:

Nawet mało zorientowany w motoryzacji kierowca lub użytkownik pojazdów mechanicznych wie, że olej to jedna z najważniejszych cieczy eksploatacyjnych w każdym urządzeniu silnikowym. Odpowiada za smarowanie jednostki napędowej, chłodzi ją w trakcie pracy i oczyszcza z ewentualnych zabrudzeń. Jednym z typów cieczy są oleje syntetyczne. Co warto o nich wiedzieć?

SilesiaOlej dzieli się na trzy główne grupy. Pierwsza to oleje mineralne, które charakteryzują się najniższymi właściwościami smarnymi, niską lepkością i małą gęstością. Większe smarowanie i trochę wyższą gęstość zapewniają z kolei oleje półsyntetyczne. Najgęstsze, posiadające właściwości smarujące na najwyższym poziomie są z kolei oleje syntetyczne.

Czym charakteryzują się oleje syntetyczne?Przede wszystkim olej syntetyczny to substancja, którą cechuje duża smarność i lepkość. Dzięki temu najskuteczniej smaruje elementy mechaniczne jednostki napędowej. Jest dość gęsty i bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Do charakterystyki olejów syntetycznych możemy dodać, że ciecz ta zapewnia najwyższe chłodzenia na wyższych obrotach (ze względu na stabilność termiczną) i umożliwia uruchomienie silnika nawet w bardzo niskiej temperaturze.

Co jeszcze charakteryzuje oleje syntetyczne? To przede wszystkim większy nacisk na smarowane powierzchnie, umożliwienie pracy nawet na bardzo wysokich obrotach silnika czy zmniejszenie tarcia elementów, a przez to ograniczenie zużycia części eksploatacyjnych jednostki napędowej. Pozwalają też ograniczyć zużycie paliwa.

Gdzie warto stosować oleje syntetyczne?Doświadczeni mechanicy wskazują, że olej syntetyczny to smar, który powinien pracować w silniku nowym, mniej wyeksploatowanym, bardziej spasowanym i precyzyjnym. Dlaczego? Bardziej rozwarstwiona jednostka może ograniczać dostęp gęstszego oleju do niektórych zakamarków (chociaż w teorii syntetyk powinien współpracować z każdym silnikiem - benzynowym czy dieslem).

Na oleje syntetyczne powinni postawić też właściciele pojazdów, które często pracują na wysokich obrotach i bardzo dużym obciążeniu. Mamy tu szczególnie na myśli pojazdy ciężkie, auta sportowe i wyczynowe czy podobne urządzenia. W przypadku tego rodzaju sprzętów pamiętaj, aby stosować olej syntetyczny już od początku eksploatacji lub np. po kapitalnym remoncie silnika. Jeżeli zauważyłeś drobny wyciek lub spalanie oleju, to przed naprawą usterki możesz postawić bardziej na olej półsyntetyczny.