bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 17 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1056

Kolejne pożary w przewodach kominowych. Strażacy apelują

Sezon grzewczy w pełni. Niestety coraz częściej w tym czasie dochodzi do pożarów mieszkań czy domów jednorodzinnych. Jedną z głównych przyczyn są zapchane przewody kominowe czy wentylacyjne. Strażacy apelują o ich częste sprawdzanie i czyszczenie.

Kolejne pożary w przewodach kominowych. Strażacy apelują
Kolejne pożary w przewodach kominowych. Strażacy apelują · fot. OSP Lipnik


W ubiegłym roku strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej wyjeżdżali 302 razy do pożarów domów lub mieszkań. W zdarzeniach tych zginęły 3 osoby, a 8 zostało rannych. Straty materialne oszacowano w sumie na blisko 2,5 miliona złotych.

169 z tych pożarów wybuchło z powodu nieprawidłowego użytkowania urządzeń grzewczych. Dowodem na to, że pożary wynikające z nieszczelności przewodów kominowych to strażacka codzienność w sezonie grzewczym, jest to, że w minioną sobotę, piątek i czwartek gaszono pożary sadzy w Mesznej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Bielsku-Białej.

- Na szczęście obyło się bez ofiar i większych strat materialnych. Niestety nie zawsze tak się dzieje. W dodatku tego typu pożary bardzo szybko się rozprzestrzeniają, jak miało to miejsce w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej końcem ubiegłego roku w jednym z budynków mieszkalnych w Bielsku-Białej, gdzie prawdopodobnie w wyniku nieszczelności przewodu kominowego nadpaleniu uległa drewniana konstrukcja stropów wraz z wypełnieniem, a straty oszacowano na ponad 150 tys zł - informuje mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowa KM PSP w Bielsku-Białej.

- Kiedy mamy do czynienia z pożarem sadzy należy wezwać straż pożarną, a także jeśli to możliwe wygasić palenisko. Możemy też zasypać komin piaskiem, ale nie gasimy tego pożaru wodą. Ponieważ jeśli nalejemy jej do bardzo rozgrzanego komina, może dojść do jego popękania czy nawet czegoś w rodzaju wybuchu przewodu kominowego - dodaje przedstawicielka bielskich strażaków.

- Zawsze trzeba jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie i w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia uciekać z płonącego budynku. Nie zapominajmy i profilaktyce. Konieczne jest dokonanie raz do roku przeglądu przewodów kominowych. Odrębną sprawą jest ich czyszczenie: cztery razy dymowe, dwa razy spalinowe i raz wentylacyjne. Jest to bardzo ważne. Również w blokach mieszkalnych trzeba regularnie sprawdzać przewody kominowe i wentylacyjne. Chodzi o wyeliminowanie zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla - podsumowuje Pokrzywa.

mp / bielsko.info
źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.