bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 22 października 2021
  • 28 października 2021
  • wyświetleń: 1894

[FOTO] Za nami festiwal Gaude Cantem. Grand Prix dla "Luna Plena"

Od 21 do 23 października odbyła się szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem”. Główną nagrodę festiwalu zdobył chór "Luna Plena" z Zabrza.

Za nami festiwal Gaude Cantem. Grand Prix dla "Luna Plena" · fot. Regionalne Centrum Kultury w Bielsku-Białej


Historia imprezy sięga roku 1996. Wtedy właśnie „Gaude Cantem” został zorganizowany po raz pierwszy w Oświęcimiu, jako najważniejszy w roku przegląd zespołów śpiewaczych skupionych w Bielskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ta właśnie organizacja wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej to niezmiennie, od początku po dzień dzisiejszy, główni organizatorzy Festiwalu. Świadectwem pamięci o tamtych pierwszych latach, a nade wszystko wyrazem szacunku dla Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współtwórcy przeglądu, wówczas prezesa oddziału PZChiO w Bielsku-Białej, jest nadanie imprezie jego imienia. Miejscem trzech pierwszych edycji (1996-1998) był Oświęcim. Później impreza została przeniesiona do Bielska-Białej i tu pozostała już na stałe.

Koncerty festiwalowe festiwalu odbyły się 23 października w czterech miejscach. W kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach wystąpiły chóry Szolnoki Kodály Kórus z Szolnoka (Węgry), Zabrzański Chór Młodzieżowy Resonans con tutti z Zabrza im. Norberta Grzegorza Kroczka oraz Zespół Wokalny Luna Plena z Zabrza. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, w filii w Mazańcowicach koncert dały Chór Mieszany Lutnia z Ligoty, Chór Mieszany Hejnał Mazańcowice z Mazańcowic oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kroczycka z Kroczyc. W kościele Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej publiczność usłyszała Chór Mieszany Echo z Zebrzydowic, Ludowy Chór Osieczanie z Osieka i Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Chór Świętego Józefa z Zabrzega i Chór Mieszany Echo z Bielska-Białej wystąpiły w Klubie Osiedlowym Karpatek w Bielsku-Białej.

Grand Prix konkursu, Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej, nominację do udziału w Konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu i nagrodę pieniężną w wysokości 5500 zł otrzymał Zespół wokalny „Luna Plena” z Zabrza pod dyrekcją Barbary Gajek-Kraska.

Głównym celem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem jest upowszechnianie śpiewu chóralnego. Wydarzenie jest ważne nie tylko w skali regionu, ale i kraju, ma wartość artystyczną i duchową.

mp / bielsko.info
źródło: Regionalne Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.