bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

 • 21 października 2021
 • wyświetleń: 303

Stylowe obrazy we wnętrzu

Materiał partnera:

Dekoracja wnętrz za pomocą obrazów to najtańszy, a jednocześnie oryginalny sposób na ozdobienie mieszkania lub domu. Za pomocą obrazów można nadać wnętrzu indywidualność, podkreślić jego zalety lub ukryć wady. Najważniejsze - wybierać obrazy zgodnie z podstawowymi zasadami aranżacji wnętrz.

Stylowe obrazy we wnętrzu


Obrazy we wnętrzu - zasady aranżacjiW procesie wyboru obrazów do dekoracji swojego wnętrza bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad projektowania.

Styl

Aby stworzyć harmonijną kompozycję, musisz wybrać płótna, które pasują do ogólnego wystroju pomieszczenia. Na przykład, jeśli wnętrze jest klasyczne, to w ramach poszukiwań inspiracji możesz odwiedzić muzea, wystawy, a następnie wybrać wysokiej jakości kopie znanych obrazów i umieścić je w swoim wnętrzu.

Stylowe obrazy we wnętrzu


Miejsce

Idealnie, jeśli środek obrazu jest na poziomie wzroku. Jeśli na jednej ścianie znajdują się dwa lub trzy płótna o różnych rozmiarach, warto je wyrównać wzdłuż dolnej krawędzi. Jednak nowoczesne rozwiązania projektowe umożliwiają również chaotyczne umiejscowienie niewielkich obrazów.

Kolor

Główna zasada doboru kolorów: jasne odcienie powiększają przestrzeń, ciemne wizualnie ją zmniejszają. Na ścianach w spokojnych odcieniach dobrze będzie wyglądać jaskrawa, nasycona kolorem kopia znanego płótna, na bardziej kolorowym tle - spokojne, stonowane okazy malarstwa klasycznego lub minimalistyczny obraz, wykonany w 2-3 kolorach.

Stylowe obrazy we wnętrzu


Wymiary

Duży pionowy i wąski obraz będzie dobrze wyglądał tylko wtedy, gdy mieszkanie jest przestronne i ma wysokie sufity. Duże obrazy wymagają otwartej przestrzeni. W przypadku standardowego mieszkania lepiej wybrać obrazy w poziomie. A w przypadku małego mieszkania odpowiednie są małe płótna i, co najważniejsze, nie powinno być ich dużo, aby wizualnie nie pomniejszać i tak już niewielkiego pomieszczenia.

Motyw

Obrazy we wnętrzu w różnych pomieszczeniach pełnią zupełnie różne funkcje. Ale zdecydowanie nie warto wybierać obrazów z niespokojnym motywem, na przykład ze sceną walki czy śmierci. Warto, aby ściana, na której znajdują się obrazy, była chroniona przed bezpośrednim światłem słonecznym.

Obrazy w kuchniObraz w kuchennym wnętrzu nie powinien mieć wielkiej wartości materialnej ani historycznej. Kuchnia jest pomieszczeniem roboczym i nie ma tu miejsca na drogie przedmioty i dzieła sztuki. Wszystkie elementy dekoracyjne w kuchni szybciej tracą swój pierwotny wygląd, co oznacza, że stają się bezużyteczne. Dlatego zamiast oglądać zdjęcie czy płótno, które uległo zniszczeniu, lepiej z czasem zastąpić je nowymi obrazami.

Stylowe obrazy we wnętrzu


Obrazy olejowe mogą być przeszklone. Obrazy drukowane na płótnie mogą mieć dodatkową powłokę akrylową, dzięki czemu nie są straszne dla nich brud, wilgoć i tłuszcz, a w razie potrzeby można je czyścić wilgotną ściereczką.

Jednym z ważnych punktów przy wyborze obrazów do kuchni jest ich niewielka liczba. Przeciążenie ściany małymi obrazami wizualnie zmniejszy przestrzeń, co jest całkowicie niedopuszczalne w tak małych pomieszczeniach, jak kuchnia czy przedpokój.

W zależności od stylu, w jakim wykonane jest wnętrze kuchni, obraz dobieramy zgodnie z następującymi zasadami:
 • Harmonijne połączenie kolorystyki płótna z innymi elementami dekoracyjnymi (zasłony, żyrandol, przybory kuchenne itp.);
 • W przypadku nowoczesnej kuchni odpowiednie będą czarno-białe obrazy;
 • Styl country i prowansalski doskonale uzupełnią obrazy o żółto-zielonych odcieniach i roślinnych motywach;
 • Minimalistyczne wnętrze rozjaśni jaskrawy obraz, który stanie się głównym akcentem w pomieszczeniu


Obrazy w salonieMożna dyskutować, a i tak najważniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu jest salon. Członkowie rodziny spędzają w salonie sporo czasu, przyjmujemy tam przyjaciół i obchodzimy święta. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić właśnie na aranżację salonu. Obrazy na płótnie pomogą stworzyć niepowtarzalny klimat, komfortową i przyjemną atmosferę.

Stylowe obrazy we wnętrzu


Liczy się zarówno lokalizacja, jak i motyw obrazu. Jeśli płótno zostanie umieszczone nad meblami, musisz wcześniej zdecydować o jego rozmiarze. Optymalny stosunek szerokości płótna do oparcia sofy to 1:2. Jeśli płótno z obrazem mamy nie jedno, ale dwa lub trzy, wolna przestrzeń powinna wynosić co najmniej 1/3 wielkości mebla.

Tradycyjny malowany obraz będzie odpowiedni dla klasycznego salonu, nowoczesne wnętrze doskonale uzupełnią abstrakcje. Krajobrazy, zwierzęta, ptaki również dobrze zaprezentują się w pokoju gościnnym. Aranżację wnętrza, utrzymaną w odcieniach brązu i bordo, uzupełnią płótna z motywami z epoki klasycyzmu. Obrazy marynistyczne harmonijnie odnajdą się na jasnych ścianach.

Triki i dobre rady w dekorowaniu salonu obrazami

Główne techniki tworzenia specjalnej atmosfery za pomocą obrazów w salonach o różnych kierunkach stylistycznych:
 • Za pomocą płócien ściennych możesz uporządkować przestrzeń pokoju. Usytuowanie obrazów w centrum podkreśla symetrię wnętrza, w przeciwnym przypadku podzieli przestrzeń na strefy.
 • Symetryczne obrazy tworzą efekt tradycyjnego piękna. Aby stworzyć surowe wyrafinowane wnętrze, odpowiednie będą zdjęcia w czarno-białych odcieniach lub monochromatyczne płótna. Płótna o tym samym rozmiarze uporządkują przestrzeń, pomogą się skupić i stworzą roboczy nastrój, a więc będą najbardziej odpowiednie w gabinetach i biurach.
 • Asymetrycznie rozmieszczone oryginalne artystyczne obrazy dodają wnętrzu dynamicznej lekkości.
 • Wolna przestrzeń pozwoli asymetrycznie rozmieścić wielkoformatowe płótna w przyzwoitej odległości, co pozwoli swobodnie cieszyć się każdym dziełem sztuki.
 • Warto aby ramy, niezależnie od ilości i rozmiarów obrazów, były takie same.


Obrazy we wnętrzu sypialniSypialnia przeznaczona jest dla wypoczynku, dlatego obrazy na płótnach powinny tworzyć przytulną atmosferę harmonii i spokoju. Lubisz naturę - wybieraj płótna przedstawiające krajobraz, uwielbiasz patrzeć na wodę - wodospady i jeziora ma płótnie pomogą wypełnić pomieszczenie pozytywną energią.

Stylowe obrazy we wnętrzu


Jednak obrazy z wodnym motywem należy dobierać ostrożnie. Spokojne strumienie i rzeki pomagają się wyciszyć i zrelaksować. Ale lepiej nie umieszczać w sypialni burzliwych wodospadów i wirów, bo takie motywy mogą spowodować poczucie niepokoju i przeszkodzić w zasypianiu. Spokój i poczucie komfortu w sypialni zapewnią płótna przedstawiające spokojną taflę wody i czyste, jasne niebo. Rozszalałe morze z tonącym statkiem na tle ponurych ciężkich chmur wywoła negatywne skojarzenia i niepokój. Odpoczynek w takim otoczeniu po ciężkim dniu pracy nie będzie satysfakcjonujący.

Szczegóły wyboru obrazu do sypialni

Jeszcze kilka rad, przydatnych podczas wyboru płócien do sypialni:
 • Delikatne pastelowe odcienie pomogą stworzyć atmosferę komfortu i harmonii;
 • Jeśli sypialnia jest wykonana w stylu art deco, idealnie uzupełnią ją obrazy w czerni i bieli;
 • Płótna z sielankowymi motywami lub widokami lasów, pól, łąk wprowadzą do pomieszczenia spokojny i pogodny nastrój;
 • Płótno z barwnymi, jaskrawymi ptakami na tle jasnego nieba doda romantyzmu wnętrzu sypialni;
 • Płótna, w których kolor wiodący pasuje do kolorów innych elementów dekoracyjnych - poduszek, narzut, zasłon, pomogą stworzyć spójną aranżację pokoju.


Na zakończenieWybierając obraz do swojego wnętrza, warto pamiętać o zasadach aranżacji, aczkolwiek decydujący jest Twój gust i Twoja intuicja. Jeżeli obraz, który bardzo Ci się podoba, nie spełnia kryteriów klasycznego projektowania, to właśnie nadszedł czas by te zasady zmieniać. W uwalls.pl możesz wybrać doskonały obraz wśród tysięcy dostępnych wzorów bądź stworzyć swój, wyjątkowy i stylowy. Jesteśmy dla Ciebie, aby pomóc Ci w stworzeniu wnętrza Twoich marzeń.