bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 13 października 2021
  • 17 października 2021
  • wyświetleń: 836

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę po górnej Wapienicy

Za nami:

Już w najbliższą niedzielę, 17 października odbędzie się kolejna ciekawa wycieczka Stowarzyszenia Olszówka, tym razem po zakątkach górnej Wapienicy. Start o godzinie 10.00.

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę po górnej Wapienicy
Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę po górnej Wapienicy · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Górna część Wapienicy należy niewątpliwie do jednych z najbardziej urokliwych i atrakcyjnych rejonów turystycznych Bielska-Białej. Miejsce to głównie kojarzy się z lasami oraz pobliską zaporą wodną, która w każdy weekend przyciąga setki mieszkańców, nie tylko naszego miasta. Wycieczka historyczna dotyczyć będzie jednak ciekawych miejsc głównie w rejonie ulicy Zapora i Kopytko, aż do granic Doliny Luizy. Podczas spotkania będzie można podziwiać architekturę zabytkowych willi z XIX wieku i poznać fakty z ich dawnej przeszłości. Zostanie przedstawiona historia dawno zapomnianych dwóch tartaków i trzech zakładów przemysłowych, w których urządzenia robocze były napędzane wodą z rzeki Wapienica.

Będzie można zobaczyć zachowane ślady przemysłu nawet sprzed 180 lat, o których już prawie nikt nie pamięta. Dowiedzą się Państwo również m.in. gdzie spotykali się tutejsi mieszkańcy i jak spędzali wolny czas, gdzie można było zagrać w kręgle oraz skąd czerpano krystalicznie czystą wodę do popularnego basenu, który gromadził nie tylko mieszkańców Wapienicy. Będzie można poznać wiele ciekawostek, m.in. którędy przebiegał dawny szlak przemytników soli oraz jakie tajemnice skrywa góra Palenica.

Spotkanie poprowadzi Wiesław Dziubek, miłośnik historii i mieszkaniec Wapienicy, który na spotkaniu przedstawi lokalną historię sprzed lat i zaprezentuje wiele archiwalnych fotografii, m.in. budynków, które dawno już nie istnieją. Wycieczka odbywać się będzie po terenie płaskim, obejmować będzie w sumie kilkanaście miejsc. Obowiązuje ubiór terenowy, szczególnie jeśli chodzi o obuwie.

Więcej informacji: www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

Obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres:
stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998.
Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (trzeba podać jej datę).
Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie - Gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Patronat - Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Na wycieczkę zapraszają Jacek Zachara i Jakub Krajewski, koordynatorzy projektu.

mp / bielsko.info
źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.