bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 15 września 2021
  • wyświetleń: 214

Co to jest homocysteina i jakie ma właściwości?

Materiał partnera:

Homocysteina jest aminokwasem. Konieczne jest dbanie o jej prawidłowy poziom, ponieważ w nadmiarze szkodzi zdrowiu. Może przyspieszać rozwój miażdżycy w naczyniach krwionośnych, a także sprzyjać powstawaniu zakrzepów. Sprawdź, czym jest homocysteina i jak utrzymać ją na odpowiednim poziomie.

Źródło: pexels.com


Czym jest homocysteina?Homocysteina jest aminokwasem siarkowym. Powstaje w organizmie człowieka z dostarczonego wraz z pokarmem białka pochodzenia zwierzęcego. Jest ona niezbędna do regeneracji tkanek oraz do prawidłowego przebiegu procesów krzepnięcia krwi. Trzeba jednak uważać - jej nadmiar zagraża zdrowiu. Stan podwyższonego poziomu homocysteiny to hiperhomocysteinemia.

Jaki jest prawidłowy poziom homocysteiny?Prawidłowy poziom homocysteiny powinien utrzymywać się między 5 a 15 µmol/l. Jej stężenie można zbadać w każdym laboratorium medycznym. Badanie polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi. Wykonanie testu jest zalecane osobom, które:
  • przebyły zawał mięśnia sercowego,
  • chorują na przewlekłą niewydolność nerek,
  • mają zdiagnozowaną chorobę układu krążenia,
  • osoby z niedoborem witamin z grupy B oraz będących w grupie ryzyka ich wystąpienia (np. z powodu stosowania diety wegańskiej).

Wskazaniem do badania poziomu homocysteiny jest również zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia lub incydentów sercowo-naczyniowych. Czynnikiem predysponującym jest występowanie tego typu schorzeń u członków najbliższej rodziny.

Czym grozi nadmiar homocysteiny?Nadmiar homocysteiny jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia:
[url=]miażdżycy,
udaru niedokrwiennego mózgu,
zawału mięśnia sercowego,
zakrzepicy,
chorób układu nerwowego,
niektórych nowotworów.[/url]

Zwiększony poziom homocysteiny obserwuje się nawet u 17% osób dorosłych w Polsce. Przyczyny hiperhomocysteinemii są związane z czynnikami genetycznymi (mutacje w niektórych białkach), a także środowiskowymi (palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, niedobór witamin z grupy B). Do jej wystąpienia przyczyniają się też niektóre choroby (np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność nerek). Jednak najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomy homocysteiny pozostają niedobory witaminowe.

Jak można zmniejszyć poziom homocysteiny?Leczenie hiperhomocysteinemii polega na uzupełnieniu niedoborów witamin z grupy B. W tym celu można stosować dobrej jakości suplementy diety. Powinny one zawierać kwas foliowy, witaminę B12 (kobalaminę) i witaminę B6 (pirydoksynę).

Poza suplementacją wskazana jest zmiana stylu życia na zdrowszy. Należy zrezygnować z nałogów, ponieważ zarówno alkohol, jak i papierosy, stanowią jeden z czynników ryzyka podwyższonego poziomu homocysteiny. Ponadto działają szkodliwie na cały organizm i są przyczyną wielu przewlekłych chorób.

Wskazana jest także regularna aktywność fizyczna. Wystarczy poruszać się 30 minut dziennie. Rodzaj ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości organizmu. Nie można zapomnieć o zdrowej diecie - bogatej w owoce, warzywa, orzechy, ryby i dobrej jakości tłuszcze roślinne.