bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 3 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 381

Czy foteliki samochodowe 0-36 kg pasują dla dzieci w każdym wieku?

Materiał partnera:

Dobór odpowiedniego fotelika, to decyzja przed którą stoją rodzice, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo w podróży. Na rynku jest mnóstwo produktów, które mają różne funkcje i możliwości. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego fotelika i najważniejsze - czy każdy fotelik będzie pasował do naszego dziecka?

Czym kierować się przy wyborze fotelika?Jednym z ważniejszych czynników, którym należy kierować się przy wyborze fotelika samochodowego, jest samo dziecko - jego wiek, waga i wzrost. Masa ciała ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o wygodę podróżowania i zapewnienie ochrony przed skutkami kolizji, wypadku lub gwałtownego hamowania. Modele fotelików samochodowych dostępne na polskim rynku pod względem przedziału wagowego dzielą się kilka grup wagowych.

Najbardziej uniwersalną grupą foteli jest przedział 0-36 kg. Oznacza to, że fotelik można używać od urodzenia aż do 12 roku życia (150 cm wzrostu). Tak duży przedział wagowy może nasuwać wniosek, że fotelik będzie się nadawał idealnie dla każdego dziecka - zarówno dla rocznego jak i 10-letniego. Wniosek ten nie jest słuszny, ponieważ uniwersalny przedział nie oznacza, że fotelik będzie w pełni chronił nasze dziecko. Zastanowimy się, dlaczego.

Idealny fotelik dla każdego dziecka?Wybranie jednego fotelika na cały okres 12 lat jest z pewnością rozwiązaniem budżetowym. Wybieramy jeden fotelik i przez kilkanaście lat problem zakupów mamy z głowy. Takie rozwiązanie na pewno spodoba się rodzicom, którzy praktycznie podchodzą do wydatków. A co z bezpieczeństwem dziecka?

Okazuje się, że mimo najlepszych chęci producentów, foteliki samochodowe 0-36 nie jest w stanie w takim samym stopniu zapewnić bezpieczeństwa, jak foteliki dobrane do poszczególnych etapów rozwoju dziecka. Przyjrzyjmy się trzem najważniejszym etapom rozwoju dziecka i zobaczmy dlaczego.


Nosidełko czy fotelik uniwersalny?Fotelik 0-13 to pierwszy fotelik dla dziecka od urodzenia do około 12/15 miesięcy. Nazywa się go inaczej nosidełkiem, bo pozwala na przenoszenie dziecka bez konieczności wyjmowania go z fotelika. Nosidełko można również zamontować na ramie wózka za pomocą specjalnych adapterów, co bardzo ułatwia podróżowanie młodym rodzicom. Nosidełko zapewnia niemowlęciu prawidłową pozycję półleżącą, nie obciąża kręgosłupa i zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy. Ze względu na montaż tyłem do kierunku jazdy spełnia polskie wymogi prawne. Fotelik taki można zamontować za pomocą trzypunktowych pasów samochodowych, jak i z użyciem specjalnej bazy Isofix dedykowanej do danego modelu fotelika. Fotelik posiada regulowany zagłówek i pasy wewnętrzne, które chronią dziecko w razie nagłego hamowania czy zdarzenia drogowego. W odróżnieniu od modeli fotelików 0-36kg, nosidełka często są testowane pod względem bezpieczeństwa w rygorystycznym teście ADAC - warto zwrócić uwagę na ocenę jaką otrzymał fotelik jeśli rozważamy jakiś model.

Przewaga fotelika dla starszaka!Kolejnym fotelikiem samochodowym dla dziecka powinien być fotelik 9-18 kg lub 9-25 kg. Dziecko może w nim podróżować przodem do kierunku jazdy po ukończeniu 16 miesięcy, ale zdecydowanie bezpieczniej będzie jeśli dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy tak długo jak to tylko możliwe. Podobnie, jak w przypadku nosidełka, można montować taki fotelik zarówno na pasy jak i na Isofix. W czym taki fotelik będzie lepszy od fotela do 36kg? Przede wszystkim dopasowaniem do maluszka - foteliki te mają specjalnie wyprofilowane siedzisko, regulacje pochylenia do spania i regulowane komponenty, które można idealnie dopasować do naszego dziecka. Wiele modeli ma również system ochrony przed bocznym uderzeniem oraz możliwość montażu na obrotowej bazie, co bardzo ułatwia wkładanie dziecka do fotelika. Przed zakupem należy sprawdzić, czy dany model był poddawany testom zderzeniowym, a wynik może pomóc wybrać najlepszą wersję.

Foteliki dla dużych dzieciTo trzeci i jednocześnie ostatni fotelik, z którego będzie korzystało dziecko w wieku od około 4 do 12 lat - chodzi o przedział 15-36 kg. Foteliki dla dużych dzieci są montowane przodem do kierunku jazdy oraz zapewniają komfortową pozycję w podróży. Dopasowanie do dziecka, lekka konstrukcja, solidny zagłówek i wzmocnione osłony boczne - to ich najmocniejsze strony, które powodują że jest to lepszy wybór, niż fotelik uniwersalny. Foteliki 15-36 kg są tak skonstruowane, by w łatwy sposób można je było dopasować do wagi i wieku dziecka przy równoczesnym zachowaniu wymogów bezpieczeństwa. Dzięki regulowanemu zagłówku „rosną” razem z dzieckiem, a to sprawia że dziecko jest chronione w każdej podróży. Należy pamiętać, że dziecko przewożone w takim fotelu jest zapinane pasami samochodowymi, fotelik nie posiada już pasów wewnętrznych. Najlepsze foteliki samochodowe do 36 kg można stabilnie zamontować na Isofix.

Można z pewnością stwierdzić, że foteliki samochodowe 0-36 kg nie pasują idealnie dla dzieci w każdym wieku, choć jest to rozwiązanie oszczędne i w miarę proste. Przewożenie dziecka w odpowiednio dobranym foteliku samochodowym wiąże się nie tylko z prawnymi wymogami obowiązującymi w kraju, lecz także z komfortem i bezpieczeństwem maluszka. Bardzo ważne jest, by przed zakupem podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję - w tym celu warto zapoznać się z rozwiązaniami, jakie przygotowali producenci fotelików oraz wybrać taki fotelik, który ochroni dziecko najlepiej jak to tylko możliwe.