bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 2 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 429

Trenażery rowerowe Tacx jako alternatywa treningów na zewnątrz

Materiał partnera:

Treningi kolarskie wymagają nie tylko jednośladu dostosowanego do naszych potrzeb i stylu jazdy, ale przede wszystkim atrakcyjnych i urozmaiconych terenów oraz szlaków, które możemy przemierzać. Niestety wiele osób, które na co dzień mieszkają w dużych, zatłoczonych miastach, nie ma odpowiednich warunków do regularnego uprawiania tego sportu. Do tego dochodzą także uciążliwe warunki zimowe. Kiedy temperatura spada o kilkanaście stopni poniżej zera, wielu kolarzy po prostu zawiesza treningi rowerowe i kontynuuje inną aktywność fizyczną, jak siłownia czy pływanie. Czy aby na pewno musimy od razu rezygnować z jazdy na rowerze, kiedy tylko warunki przestają być sprzyjające? A gdyby tak kupić trenażer rowerowy Tacx?

Do czego służy trenażer rowerowy?Trenażer to nic innego, jak specjalny stojak na rower, który umożliwia wykonywanie treningów kolarskich w pomieszczeniu. Jednym z wiodących producentów tego rodzaju sprzętu jest amerykańska firma Garmin. Lider branży sportowej, kojarzony do tej pory raczej z zegarkami do biegania i triathlonu, wykupił holenderską firmę Tacx, będącą pionierem w dziedzinie rozwiązań technologicznych dla kolarzy.

Trenażer kolarski to rozwiązanie pozwalające zadbać o utrzymanie i poprawę formy sportowej zawsze wtedy, gdy wykonanie klasycznej przejażdżki jest niemożliwe, czy to ze względu na zmianę miejsca zamieszkania, obłożenie obowiązkami czy brak dostępu do szlaków turystycznych w okolicy. Trenażer Tacx to sprzęt, z którego skorzystają zarówno początkujący kolarze, jak i zaawansowanie zawodnicy, którzy na co dzień przygotowują się do zawodów i realizują zaawansowany plan treningowy.

Ogromną zaletą trenażerów jest ich mały rozmiar. Nie zajmują one dużo miejsca, a po odłączeniu koła z powodzeniem zmieszczą się nawet pod biurko.

Rodzaje trenażerów TacxW praktyce najczęściej spotkamy się z trzema rodzajami trenażerów - rolkowymi, magnetycznymi oraz elektromagnetycznymi.

Trenażery rolkowe, jak Garmin Tacx Galaxia albo Antares działają na zasadzie ramy, o którą wspierają się pracujące koła maszyny. Nie ma tutaj żadnej elektroniki, a stabilizację podczas jazdy musimy zapewnić własny ciałem, podobnie jak opór podczas jazdy wytworzą wyłącznie przerzutki. Choć początkującym rowerzystom takie rozwiązanie może wydawać się utrudnieniem, szybko zauważą wzmocnienie mięśni głębokich oraz poprawę kontroli roweru. O bezpieczeństwo podczas jazdy dbają specjalnie zaprojektowane rolki, które przenoszą pęd nawet podczas szybkiej zmiany tempa jady. Zaletą trenażerów rolkowych jest ich niska cena, prostota obsługi oraz możliwość łatwego i szybkiego złożenia oraz rozłożenia zestawu.

Trenażery magnetyczne i elektromagnetyczne Garmin Tacx to m.in. modele Flow, Flux i Tacx Boost. W odróżnieniu od modeli rolkowych są one znacznie droższe i cięższe. Znakomitą część wagi stanowi jednak koło zamachowe, które za pomocą magnesów ferrytowych oraz elektromagnesów generuje opór w trakcie jazdy na podobieństwo zmieniającego się ukształtowania terenu. Modele interaktywne Tacx symulują wybraną krzywiznę podjazdu lub spadku. Są również na tyle uniwersalne, że podłączymy do nich praktyczne każdy rower - bezpośrednio lub za pośrednictwem zestawu do konwersji.

Co wyróżnia trenażery Tacx na tle konkurencji?Trenażery interaktywne Tacx, za pomocą protokołów Bluetooth oraz ANT+ oferują możliwość nawiązania współpracy zarówno z aplikację w smartfonie, jak i czujnikami prędkości, kadencji lub mocy, które pomogą dokładniej zmierzyć osiągi na trasie (część modeli posiada takie sensory w fabrycznym standardzie).

Droższe modele umożliwiają także nawiązanie łączności z interaktywnymi aplikacjami treningowymi, jak Zwift lub TrainerRoad. zięki temu otrzymujemy dostęp do gotowych planów trenignowych, uszeregowanych pod kątem wybranych parametrów (jak próg FTP czy nachylenie terenu), możliwość wgrania własnej trasy, a przede wszystkim - trasy większości popularnych wyścigów kolarskich w robiącej wrażenie grafice 3D. Przemierzając komputerowe odwzorowanie dróg, możemy zmierzyć się z innymi członkami społeczności, a nawet poczuć zmianę nawierzchni dzięki funkcji RoadFeel.

Trenażer Garmin Tacx to doskonałe narzędzie treningowe, stanowiące alternatywę dla zwykłej jazdy rowerem bez konieczności wychodzenia z domu. Trenażer do roweru sprawdzi się zarówno w niewielkim, wynajmowanym mieszkaniu, akademiku, jak i w czasach pandemii, kiedy wszyscy staramy się ograniczyć kontakt ze światem zewnętrznym. Dane zbierane przez interaktywne urządzenia pozwalają przeanalizować progres formy sportowej i utrzymać ją, pomimo braku dostępu do klasycznej formy treningu.