bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 18 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1351

Defibrylator pojawił się przy przystanku "Hotel Prezydent"

Na jednym z najbardziej uczęszczanych przystanków komunikacyjnych w Bielsku-Białej - obok Hotelu President zamieszczony został defibrylator (jeden z dziesięciu zakupionych przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej). Nowe urządzenia są połączone systemem informatycznym z pogotowiem ratunkowym i strażą miejską. Dzięki temu w momencie zdjęcia urządzenia z osłony, służby otrzymują powiadomienie, że ktoś potrzebuje pomocy.

Defibrylator pojawił się przy przystanku "Hotel Prezydent"
Defibrylator pojawił się przy przystanku "Hotel Prezydent" · fot. Wydział Komunikacji UM w Bielsku-Białej


- To urządzenie jest bardzo pomocne w momencie ratowania życia. Umówmy się, że to jest ogromny stres dla osoby udzielającej pomocy, nawet dla nas, a przecież my jesteśmy przeszkoleni, uczą nas, jak wykonywać akcję reanimacyjną - jednak zdenerwowanie może powodować, że zapomnimy o pewnych elementach, o kolejności wykonywania czynności. A to urządzenie myśli za nas - w kolejnych krokach informuje nas o tym, w jaki sposób należy prowadzić akcję reanimacyjną. I co jeszcze istotne - zdjęcie defibrylatora powoduje, że automatycznie informacja jest wysyłana do systemu ostrzegania w naszej Straży Miejskiej, jak i do pogotowia. Dla służb ratowniczych to sygnał, żeby wyjeżdżać, bo przystąpiono do akcji ratowania życia - mówił zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak obecny podczas umieszczania pierwszego defibrylatora na placu Wojska Polskiego.

Sposób użycia defibrylatora


Nawet użytkownicy z minimalnym przeszkoleniem mogą bezzwłocznie rozpocząć akcję ratunkową, wykonując tylko dwie czynności - należy otworzyć pokrywę aparatu i odsłonić klatkę piersiową pacjenta, a następnie pociągnąć za czerwony uchwyt i założyć elektrody na klatce piersiowej pacjenta. Badania dowodzą, że jeżeli w ciągu 3-5 minut od upadku lub przed przybyciem ekipy ratunkowej użyjemy defibrylatora, to szansa na przeżycie osoby poszkodowanej może wzrosnąć nawet do 70 procent.

mp / bielsko.info, źródło: komunikacja.bielsko.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.