bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 17 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1446

Posłanka Małgorzata Pępek pyta o wydłużenie ferii

Na epidemii koronawirusa, a dokładniej na obostrzeniach, jakie wprowadził rząd, najbardziej cierpi branża turystyczna, tak ważna dla beskidzkiej gospodarki. Do przedstawicieli rządu trafiła interpelacja posłanki Małgorzaty Pępek, w której pyta m.in. o możliwość o umożliwienie branży turystycznej „normalnej” pracy.

bielskobiała,bielsko,szyndzielnia,beskidy,beskidslaski,pttk,schronisko,ilovebb,fotodnia,instagram
Posłanka Małgorzata Pępek pyta o wydłużenie ferii


- Jedną z branż najbardziej dotkniętych wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami w obliczu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest branża hotelarska, która znalazła się w bezprecedensowej zapaści. Jak wynika z badań Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, aż 38 procent osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie straciło pracę od początku roku do końca października, co jest następstwem dramatycznej sytuacji branży, spowodowanej pandemią. Bez pilnego rządowego wsparcia kolejne 16 procent miejsc pracy w może zostać zlikwidowanych jeszcze w tym roku. Oznacza to, że pracę w branży może stracić w ponad 54 procent zatrudnionych przed pandemią - wyliczyła posłanka Małgorzata Pępek w swej interpelacji skierowanej do rządu dot. turystyki w Beskidach.

Jak dodała, turystyka w regionie, szczególnie narciarska, jest ważnym źródłem dochodu mieszkańców. - Przynosi korzyści samorządom oraz całemu regionowi. Bez niej gminy nie poradzą sobie z domknięciem budżetów, wkładem własnym do kolejnych inwestycji oraz zagraniczną konkurencją - stwierdziła parlamentarzystka.

Dlatego według Pępek, "ogłoszenie skumulowania ferii zimowych w jednym terminie dla wszystkich województw to kolejny cios dla turystyki i szeregu branż z nią związanych".

- Jedyna szansa na pobudzenie, nawet minimalnego popytu na usługi, została odebrana. Wiele firm nie przetrwa tak długiego okresu ograniczenia ich działalności, zwłaszcza że uruchomienie wielu programów antykryzysowych planowane jest dopiero na styczeń 2021 roku, ze względu na konieczność notyfikacji w Komisji Europejskiej. Zwracam uwagę na fakt, że osoby przebywające w górach w sezonie zimowym potrzebują skorzystać z noclegu czy punktów gastronomicznych oraz usługowych. Podobnie jak w przypadku handlu, zapewnienie dystansu społecznego oraz przestrzegania pozostałych rygorystycznych zasad bezpieczeństwa jest możliwe i nie ma konieczności do uciekania się do radykalnych rozwiązań - napisała w swej interpelacji.

Jednocześnie skierowała do rządu pytania, m.in. "Jaka jest szansa na umożliwienie funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych (obiekty noclegowe, restauracje, handel, szkoły narciarskie, trasy narciarstwa biegowego, lodowiska, wypożyczalnie sprzętu i cała infrastruktura okołonarciarska) na podstawie wypracowanych i zatwierdzonych przez GIS protokołów sanitarnych?" oraz: "Czy możliwe jest wydłużenie ferii zimowych z dwóch do ośmiu tygodni (od 18.01.20201 r. do 14.03.2021 r.) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego w górach i innych regionach Polski?"

Do tej sprawy przedstawiciele rządu jeszcze się nie ustosunkowali. Do sprawy będziemy wracać.

raz / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.