Listy

WYŚLIJ LIST
  • 8 lipca 2024
  • 11 lipca 2024
  • wyświetleń: 1943

[FOTO] Problem z parkingiem na ul. Wapiennej. Mieszkańcy apelują

Patowa sytuacja parkingowa na ulicy Wapiennej w Bielsku-Białej. Mieszkańcy 60 mieszkań w budynkach wielorodzinnych mają do dyspozycji zaledwie około 10 miejsc parkingowych. Zmuszeni są parkować wzdłuż ulicy, gdzie obowiązuje zakaz postoju, co wiąże się z mandatami.

Problem z parkingiem na ul. Wapiennej. Mieszkańcy apelują · fot. czytelnik / Michał


Rozpoczynając ten cykl na naszym portalu, zakładaliśmy, że będziemy publikować jeden list w tygodniu. Po opublikowaniu dwóch pierwszych okazało się, że ta sekcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy zwiększyć częstotliwość publikacji.

Przedstawiamy kolejny list od czytelnika - Michała, który porusza problem braku miejsc parkingowych przy budynkach wielorodzinnych na ulicy Wapiennej.

Dzień dobry,

Zwracam się w imieniu wszystkich mieszkańców z bloków 34 i 32 na ulicy Wapiennej z gorącą prośbą o pomoc.

W/w bloki są na 99% jedynymi w okolicy, które dalej należą pod Śródmiejską Spółdzielnie Mieszkaniową - reszta to wspólnoty. Na wszystkie mieszkania w tych blokach (60 mieszkań), przewidzianych jest 8-10 miejsc parkingowych. Mieszkańcy w jakiś sposób próbują sobie z tym problemem radzić parkując samochody wzdłuż ulicy Wapiennej, jednak od dłuższego czasu są ciągle wzywani na Straż Miejską lub Policję - za złe parkowanie. Nadmienię, że okoliczne bloki mają swoje zamknięte parkingi lecz one również nie są dla nich wystarczające, dlatego część samochodów z pozostałych bloków, również parkuje w obrębie ulicy Wapiennej.

Dzisiejszej nocy, 12 samochodów zaparkowanych na chodniku dostało wezwanie na Straż Miejską od której dowiedzieliśmy się, że pewien Pan, notorycznie wysyła zdjęcia i dzwoni do nich z donosami na które oczywiście muszą reagować. Jest to nawet 200 zdjęć tygodniowo - gdzie każdym z osobna muszą się zająć. Nie chcemy tutaj polemizować na temat spraw moralnych lub zasadności otrzymywania tych że wezwań lecz naprawdę prosimy o pomoc. GDZIE MOŻEMY PARKOWAĆ NASZE SAMOCHODY.

Krótki opis ulicy Wapiennej (od skrzyżowania z ul. Norwida do Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej) :
- prawa strona (wspomniany chodnik) - zakaz parkowania na całej jego długości aż po komendę policji i nie wiem czy dalej też.
- lewa strona - zakaz postoju w obrębie przejścia dla pieszych, dalej mała luka do zatoczki autobusowej (chociaż mimo zachowania odpowiednich odległości - sam osobiście byłem wezwany do wyjaśnień, czy aby na pewno mój samochód nie wystaje na zatoczkę autobusową - Pan "wzorowy" obywatel wysłał zdjęcia zrobione pod takim kątem, że Policja nie była w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy pojazd jest zaparkowany w obrębie przystanku autobusowego czy też nie. Dlatego postanowili wezwać mnie dwukrotnie do złożenia wyjaśnień i zeznań, robić wizje lokalne i prowadzić poważne śledztwo o wykroczenie warte 100zł i 1 pkt karny - którego koniec końców nie dostałem)
- zatoczka autobusowa
- dalsza część drogi bez wyznaczonych miejsc parkingowych ale również - bez zakazu postoju i zatrzymywania się (tego do końca nie jestem pewien, czy w tym miejscu można parkować - ale za postój tam, póki co nie otrzymałem wezwania) lecz niektórym ludziom z ogródków działkowych, to miejsce do parkowania też się nie podoba.
- dalej mamy już Komendę Policji, na której terenie też raczej nie możemy zostawiać samochodów.

Jeśli chcielibyśmy spróbować z innej strony, np. zaparkować na ulicy Norwida - niestety, nie da się gdyż po jednej ze stron jest to teren innej wspólnoty, zaś z drugiej jest to teren kościoła i prywatny jego parking.

Pozostaje ostatnia opcja, ul. Dygasińskiego - na której nie ma zakazu postoju wzdłuż chodników (przynajmniej z tego co pamiętam, nie było go tam), lecz właścicielom posesji znajdujących się na tej ulicy, nie podoba się że, samochody z bloków oddalonych o 300m parkują tam, blokując przejście chodnikiem, możliwość odśnieżania go zimą lub po prostu pozbawiając ich możliwości zaparkowania własnych pojazdów przed ich domami.

Tak więc, zmierzając do sedna sprawy. Z ogromną prośbą zwracamy się do kogoś, kto będzie wstanie pomóc w zorganizowaniu jakiejkolwiek petycji do władz miasta lub spółdzielni o wyznaczenie lub stworzenie nowych miejsc parkingowych dla naszych dwóch bloków. Na pewno znajdziemy wielu chętnych do podpisania tej petycji jak i aktywnego udziału w sprawie. Jeśli jest jakaś kancelaria prawna która chciałaby podjąć się tej sprawy, możemy zebrać środki na jej opłacenie.

Na koniec wysyłam kilka zdjęć z obrębu naszej ulicy i raz jeszcze proszę o pomoc!

Pozdrawiam!


Nasza redakcja spróbuje dowiedzieć się, jakie rozwiązania tego problemu planuje Miejski Zarząd Dróg i Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Mamy odpowiedź od Śródmiejskiej Spółdzielni MieszkaniowejW odpowiedzi na Pana pytanie informujemy, że Spółdzielnia w pełni popiera wniosek mieszkańców w sprawie zmiany zasad parkowania na ulicy Wapiennej, czego wyrazem jest skierowane do Prezydenta Miasta Bielska-Białej wystąpienie. Problem dotyczy parkowania na ulicy miejskiej i Spółdzielnia nie jest w stanie go rozwiązać, niezbędne są pozytywne decyzje ze strony władz miasta. Z korespondencji, którą przekazał nam jeden z mieszkańców, a podpisanej przez Pana Prezydenta Jarosława Klimaszewskiego wynika, że postawienie znaku B-36 jest konsekwencją interwencji Wspólnoty Mieszkaniowej „Kolejarz” oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Sarni Stok”.

Wydana w tym zakresie decyzja nie była konsultowana ani z ŚSM, ani z mieszkańcami budynków przy ul. Wapiennej 32 i 34. Akceptacja tego rozwiązania przez Radę Osiedla „Biała Krakowska”, również odbyła się bez konsultacji z poszkodowanymi, w tym przypadku mieszkańcami.

W tym stanie rzeczy uznać należy, że decyzja podjęta przez Miejski Zarząd Dróg oparta była na jednostronnym żądaniu mieszkańców budynków, w których parkingi zabezpieczone są szlabanami, co w przypadku budynków Spółdzielni jest praktycznie nie do wykonania. Nie bez znaczenia jest, że pod listem wnoszącym o zmianę zasad parkowania na ulicy Wapiennej są również podpisy mieszkańców budynków Wapienna 30, 36, 38, 40, K. Norwida 18.

Zarówno mieszkańcy, jak i Spółdzielnia liczy na pomoc Państwa redakcji.


Problem zdaje się być bardziej skomplikowany niż myśleliśmy pierwotnie. Czekamy jeszcze na odpowiedź MZD.

Zac / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.