Listy

WYŚLIJ LIST
  • 2 lipca 2024
  • 23 lipca 2024
  • wyświetleń: 6652

Zmiany na linii nr 2 nie dla wszystkich okazały się korzystne. Mamy kolejny list od czytelnika

"Autobus nr 2 kursował przeszło 50 lat na tej trasie, teraz uznano za biurka o zmianie trasy przez co pozbawia się nas dojazdu do Ratusza, kościoła w Białej oraz dojazdu na Leszczyny również do kościoła. Pozbawia się nas też dojazdu do szpitala kolejowego oraz do przychodni na Zor VII do przychodni na ul. Wiśniowej" - to początek listu przesłanego na naszą skrzynkę przez Panią Elżbietę.

Piktogramy na autobusach informujące o możliwości dokonywania płatności zbliżeniowych w autobusie MZK
Zmiany na linii nr 2 nie dla wszystkich okazały się korzystne. Mamy kolejny list od czytelnika · fot. MZK Bielsko-Biała


Jak wynika z listu do redakcji - Pani Elżbieta jest niezadowolona ze zmian.

Za rozkład jazdy nie odpowiada MZK, a Wydział Komunikacji. Czekamy na ich odpowiedź i opublikujemy ją tutaj.

Mamy odpowiedź Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej:

Dzień dobry.

Szanowni Państwo,

w związku z wystosowanym listem Pasażerski dotyczącym zmiany przebiegu linii MZK nr 2 informuję, że Organizator publicznego transportu zbiorowego (PTZ) - Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w ramach prowadzonych zadań optymalizacyjnych dostosowuje sieć komunikacyjną do zgłaszanych potrzeb przewozowych. Do Organizatora PTZ trafiły liczne wnioski w zakresie potrzeby poprawy skomunikowania Osiedla Górne Przedmieście, a w szczególności ulic: Grunwaldzkiej oraz Marii Konopnickiej, a więc obszaru obsługiwanego dotychczas wyłącznie przez dwie linie Komunikacji Miejskiej - MZK nr 15 i 23. W 2023 r. wprowadzone zostały nowe rozkłady jazdy przedmiotowych linii (stałe częstotliwości kursowania w ciągu dnia oraz koordynacja godzin odjazdów na wspólnych odcinkach tras). Po przeprowadzeniu badań napełnień w autobusach ww. linii odnotowany został sumaryczny wzrost liczby pasażerów (średnio o 200 pasażerów dziennie więcej niż przed reorganizacją).

Do Organizatora PTZ skierowane zostały także wnioski w zakresie potrzeby przekierowania z ul. Piastowskiej dodatkowej linii - o wysokiej częstotliwości kursowania stanowiącej trzon komunikacyjny w tej części Miasta, dla której linie nr 15 i 23 będą stanowiły uzupełnienie oferty przewozowej. W składanych wnioskach pasażerowie wskazywali właśnie linię nr 2. Linia ta charakteryzuje się wysoką częstotliwością kursowania - w dni robocze co 20 minut w godzinach szczytów komunikacyjnych i co 30 minut poza szczytami. Wnioski o przekierowanie linii nr 2 z ul. Piastowskiej zostały zgłoszone przez Mieszkańców Miasta także w trakcie prowadzonych w dniach od 15 stycznia do 5 lutego 2024 r. Konsultacji Społecznych "Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Bielska-Białej na lata 2024-2033".

Głównym celem zmiany dla linii nr 2 jest poprawa dostępności komunikacyjnej na terenie osiedla Górne Przedmieście, w szczególności dojazdu do placówek medycznych (Szpital Miejski BCO, Szpital Pediatryczny) oświatowych (Szkoła Podstawowa nr 4, VIII Liceum Ogólnokształcące "Medyk"), pływalni “Panorama” oraz pozostałych obiektów zlokalizowanych w jego centralnej części, w rejonie ul. Grunwaldzkiej i Marii Konopnickiej.

Przeprowadzone analizy badań napełnień w autobusach na odcinku od ul. Warszawskiej do Ronda Hulanka wykazały, iż właśnie linia nr 2 charakteryzuje się największym potencjałem do przeprowadzenia zmiany trasy, gdyż liczba pasażerów korzystających z "dwójki" na tym odcinku trasy jest stosunkowo niewielka, co wynika przede wszystkim z faktu substytucyjności w stosunku do innych często kursujących linii w ciągu ul. Piastowskiej. Dodatkowo trasa przejazdu linii nr 2 na odcinku od przystanku „Żywiecka Os. Grunwaldzkie” do przystanku „Osiedla Kopernika” (poza fragmentem trasy od przystanków „PCK Trasa W-Z” do „Hotel Prezydent”) pokrywała się z trasą przejazdu linii nr 4, charakteryzującej się wysoką częstotliwością kursowania wynoszącą 20 minut przez większą część dnia.

Zgodnie z §5, ust. 1, pkt 10) Statutu Rad Osiedli w 2023 r. projekt zmiany trasy przejazdu linii nr 2 został skonsultowany z miejscowymi Radami Osiedli, na terenie których planowane jest podjęcie działań w zakresie zmiany przebiegu linii - uzyskano wszystkie pozytywne opinie.

Należy wskazać, iż mieszkańcy Osiedla Piastowskiego nie zostali pozbawieni skomunikowania. Na terenie Osiedla kursuje aktualnie 10 linii dziennych MZK, jedna linia pracownicza oraz jedna nocna (co stanowi ponad 33% całego potencjału Komunikacji Miejskiej w Bielsku-Białej), a odjazdy realizowane są co kilka minut. W kierunku Osiedla Kopernika - pasażerowie w dalszym ciągu mają możliwość dojazdu bezpośrednim połączeniem liniami MZK nr 4, 16 i 17, natomiast dojazd linią nr 2 w kierunku Mikuszowic, Leszczyn oraz Wilkowic jest możliwy poprzez połączenie z przesiadką z linii MZK nr 1, 4, 6, 10, 16, 17, 24, 28, 32, 53, P2.

Rozbudowana sieć drogowa w mieście wymaga dostosowywania siatki połączeń autobusowych do zmieniającej się generacji ruchu - pojawiających się nowych lokalizacji potrzeb skomunikowania, jak również zanikających (niski potencjał) dawnych destynacji. Działania takie często realizowane są właśnie poprzez częściowe przekierowanie danego połączenia transportu zbiorowego na nowy przebieg trasy. W dobie rosnących potrzeb bardziej elastycznego kształtowania sieci komunikacyjnej nieuniknionym staje się także potrzeba przesiadkowości - bowiem nie jest możliwe utrzymanie odpowiedniego dla pasażerów poziomu częstotliwości kursowania na każdym unikalnym kierunku - łączenie podróży jest właśnie sposobem na rozwiązanie kwestii problematycznych.

O wszystkich działaniach optymalizacyjnych na sieci Komunikacji Miejskiej w Bielsku-Białej - pasażerowie są informowani w sposób kompleksowy i bardzo szeroki - poprzez wywieszane komunikaty na wszystkich przystankach autobusowych (linii których zmiana dotyczy), na wyświetlaczach LCD umieszczonych w każdym pojeździe, na tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej (DIP) zlokalizowanych na przystankach, jak również na stronie internetowej komunikacja.um.bielsko-biala.pl.

Napisał w odpowiedzi na nasze redakcyjne zapytanie pan Szymon Oleksiuk - Zastępca Naczelnika Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.


List czytelniczki możemy przeczytać poniżej.

Dzień Dobry

Chciałam się wypowiedzieć w sprawie zmiany a raczej pozbawienia nas (os. Piastowskie) autobusu linii nr 2.

Autobus ten kursował przeszło 50 lat na tej trasie, teraz uznano za biurka o zmianie trasy przez co pozbawia się nas dojazdu do Ratusza, kościoła w Białej oraz dojazdu na Leszczyny również do kościoła. pozbawia się nas też dojazdu do szpitala kolejowego oraz do przychodni na zor VII do przychodni na ul. Wiśniowej.

Z tego autobusu mamy łatwiejsze dojście a z wiekiem, każdy dodatkowy metr jest utrudnieniem. Komuś robi się niby lepiej kosztem innych. Interweniowałam w tej sprawie w komunikacji gdzie rozmowa była utrudniona i trochę dziwna. Na wiadomość, że wyczytałam w internecie (na przystankach nie było informacji) o zabraniu nam ,,2,, pan powiedział, że czytam bzdury w internecie, i że mogę sobie jechać ,,1,, na co odpowiedziałam, ze jedynką nie dojadę do Ratusza i do Mikuszowic, stwierdził, że były konsultacje w co wątpię i takie też wyraziłam zdanie tym bardziej, jeżeli by było takie zapotrzebowanie to czemu ,,15,, i ,,23,, jeździ co godzinę.

Ktoś siedzi za biurkiem i pewnie porusza się autem i nie ma pojęcia o tym jak jeżdżą autobusy. Dwójka na pewno jest bardziej potrzebna na naszym osiedlu niż dowozić ludzi na basen. Mam nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy i się zreflektuje, że zrobił błąd i przywróci ,,2,, na starą trasę. Podpowiem, że nie ma autobusu nr 5 i można wtedy poprowadzić trasę jak komu pasuje.

Dwójka kiedyś miała u nas końcowy przystanek zanim powstało os. M. Kopernika.


Każda sytuacja ma dwie strony i to co jednemu mieszkańcowi może się nie podobać, drugiemu może udogodnić codzienność.

Dostaliśmy dziś na naszą redakcyjną skrzynkę bardzo rzeczowy list, którego autorem jest Pan Tomasz - jeden z inicjatorów zmian na trasie linii nr 2. Publikujemy całość listu.

Szanowna Redakcjo!

W związku z opublikowaniem przez Was listu jednej mieszkanki Osiedla Piastowskiego, która oburzyła się zmianą trasy przejazdu linii nr 2, jako jeden z głównych inicjatorów tej zmiany chciałbym nakreślić szersze spojrzenie na ten temat.

Otóż jestem mieszkańcem jednej z południowych dzielnic Bielska-Białej, który od wielu lat korzysta z usług komunikacji miejskiej. Dojeżdżam nią do pracy a w weekendy korzystam z usług dojazdowych do terenów rekreacyjnych. Jako wieloletni pasażer często spotykałem się z głosami współpasażerów, którzy podróżując autobusami artykułują swoje potrzeby.

Dwa lata temu spotkałem się z uwagami dotyczącymi braku kursowania linii nr 34 w weekendy. Podjąłem więc rękawice, zebrałem argumenty i przedstawiłem je pisemnie Panu Prezydentowi, który po kilku miesiącach wymiany rzeczowych argumentów zgodził się na próbne uruchomienie linii w weekendy. Połączenie wystartowało rok temu w wakacje a po wakacjach okazało się, że zostało bo mieszkańcy osiedli zaczęli z niego tłumnie korzystać.

Po tym "małym sukcesie" i wysłuchaniu wielu opinii od mieszkańców, z którymi na co dzień pracuję złożyłem kolejny wniosek do Pana Prezydenta tym razem o przesunięcie linii nr 2 z ulicy Piastowskiej na ulicę Grunwaldzką, gdzie dostęp do transportu był do tej pory bardzo ograniczony.

Tutaj temat również był trudny, ale wielomiesięczny trud się opłacił. Złożyłem swój wniosek w prowadzonych początkiem roku konsultacjach społecznych, jak się okazało uczynili to również inni pasażerowie wskazując właśnie tą linię. Dzisiaj specjalnie prześledziłem udostępniony przez urząd raport z konsultacji i oprócz mojego było tam również kilka innych wniosków od mieszkańców z tą samą propozycją.

Początkiem czerwca otrzymałem pismo od Pana Prezydenta, że zmiany zostaną wprowadzone od początku lipca. Tak też się stało. A teraz przechodząc do meritum sprawy. W ciągu ulicy Grunwaldzkiej oraz ulicy Konopnickiej znajdują się dwa szpitale miejski oraz pediatryk do którego codziennie dojeżdżają personel i pacjenci. Personel szpitala nie pracuje w szablonowych godzinach, każda zmiana się różni i zależy od dnia tygodnia czy sytuacji w szpitalu. Linie nr 15 i 23 kursowały rzadko a dzięki zmianie trasy 2 autobus kursuje tam teraz co 20-30 minut co wielu pasażerom poprawiło dojazd.

Odnośnie zarzutów mieszkanki Osiedla Piastowskiego chciałbym się odnieść do nich jednym zdaniem. Na ulicy Piastowskiej a uściślając na Osiedlu Piastowskim kursuje 10 dziennych linii MZK a średnio autobusy odjeżdżają z przystanków co kilka minut, wystarczy podjechać jakąkolwiek linią jeden przystanek w dół i się przesiąść na "swoją dwójkę". Dzięki zmianom na ulicy Grunwaldzkiej mamy teraz aż 3 linie, które odjeżdżają z przystanków średnio co 15-25 minut. Patrzmy trochę dalej niż czubek własnego nosa i myśmy też o innych pasażerach. Na ulicy Konopnickiej też mieszkają ludzie i też zasługują na transport publiczny.

Uprzejmie proszę o publikację mojego listu, może rozświetli on trochę obraz sytuacji.

Z poważaniem Tomasz

Zac / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.