bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 19 stycznia 2015
  • wyświetleń: 1957

Ciąg dalszy batalii o czyste powietrze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

​"Bielszczanie przeciw spalarni" żądają od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego natychmiastowego zamknięcia spalarni przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Mieszkańcy twierdzą, że obecny dzierżawca spalarni nie ma zgody na zmianę sposobu użytkowania instalacji.

spalarnia
Prace przy kominie spalarni · fot. Bielszczanie przeciw spalarni


Wniosek z żądaniem natychmiastowego wstrzymania pracy spalarni złożyło Stowarzyszenie "Olszówka". -Dzierżawca spalarni - firma Eko-Top nie ma odpowiedniej zgody, i co najważniejsze, nigdy się o zgodę na zmianę sposobu użytkowania spalarni się nie starała, a musiała. Spalarnia ma jedynie sposób użytkowania zatwierdzony w latach 90. XX wieku! Stanisław Rostowski, Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej potwierdził, że prawo wymaga w tym wypadku zdobycia decyzji na zmianę sposobu użytkowania. Mało tego, stwierdził, że gdyby inwestor zwróciłby się do jego wydziału, to nie dostałby zgody na ten sposób użytkowania - mówi Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia "Olszówka".

W ocenie stowarzyszenia wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o zmianie sposobu użytkowania spalarni było niezbędne wobec drastycznych zmian w ilości i zakresie spalanych odpadów. Dodatkowo od 2010 roku komin spalarni nie ma niezbędnego do oczyszczania spalin filtra. Spalarnia może więc zagrażać życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku. W odległości 600 metrów od spalarni zaczyna się granica obszaru chronionego Natura 2000. Jeden z artykułów prawa budowlanego mówi: "Pozwolenia na budowę wymagają przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000".

- Jestem praktykiem i nie mam wątpliwości, że gdy inwestor w sposób zasadniczy zmienia sposób użytkowania obiektu musi wystąpić do odpowiedniego organu o zmianę sposobu użytkowania. Bez tego jego działanie jest w świetle prawa nielegalne i są przesłanki do natychmiastowego zatrzymania pracy takiego obiektu - dodaje Jan Głuszyński, projektant, mieszkaniec dzielnicy.

Interpelację w sprawie spalarni przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej złoży radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Magdalena Idzik. Posiedzenie Sejmiku - 19 stycznia (w poniedziałek) w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczyna się o godz. 10.00.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj