
Gorące tematy
- 15 grudnia 2025
- 19 grudnia 2025
- wyświetleń: 23119
Bielski szpital przestanie istnieć po śmierci pacjentki. Decyzja wojewody po ustaleniach prokuratury
Po majowym porodzie w prywatnym Centrum Medycznym Esculap w Bielsku-Białej doszło do dramatycznych zdarzeń, które zakończyły się śmiercią jednej z pacjentek. Prokuratura ustaliła, że tego dnia kobiety po cesarskim cięciu pozostały bez wymaganej opieki ginekologicznej. Cztery osoby usłyszały zarzuty, a wojewoda podjął decyzję o wykreśleniu placówki z rejestru. W praktyce oznacza to likwidację szpitala.
Śledztwo wykazało, że 28 maja 2025 roku do Centrum Medycznego Esculap trafiła 39-letnia pacjentka zakwalifikowana do planowego cesarskiego cięcia. Po zakończeniu operacji jej stan zaczął się pogarszać, jednak nie zapewniono jej bieżącej opieki lekarza ginekologa. Przez długi czas na oddziale obecny był wyłącznie anestezjolog, a decyzję o przeprowadzeniu koniecznej relaparotomii podjęto dopiero po upływie kilku godzin od wystąpienia pierwszych objawów powikłań.
NFZ rozpoczął kontrolę 4 listopada i planuje prowadzić ją co najmniej do końca roku. Mimo to już 1 grudnia, w trybie natychmiastowym, zerwał umowę z Esculapem, wskazując na zagrożenie życia i zdrowia pacjentów. Szpital był także kontrolowany przez urzędników wojewody.
20 listopada sporządzono wystąpienie pokontrolne z zaleceniami, na których realizację placówka miała 14 dni. Szpital nie zareagował. W konsekwencji wojewoda wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wykreślenia placówki z rejestru. Procedura zakończyła się w piątek, 12 grudnia, wpisem o dacie zakończenia działalności leczniczej zakładu.
Lekarze z zarzutami prokuratorskimi
12 listopada 2025 roku prokurator przedstawił zarzuty dwóm lekarzom - anestezjologowi i ginekologowi opiekującemu się pacjentką. Zarzuty dotyczą popełnienia przestępstw z artykułów 160 § 2 i 155 Kodeksu karnego w związku z art. 11 § 2 k.k., polegających na narażeniu pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, a w wyniku zaniedbań - spowodowaniu jej śmierci.
Sprawę szerzej opisywaliśmy w artykule: Zarzuty dla lekarzy w związku ze śmiercią pacjentki w Bielsku-Białej.
ZOBACZ TAKŻE

Ograniczenia odwiedzin w Szpitalu Wojewódzkim. Powodem wzrost zachorowań

Gorący tematTragiczna śmierć 40-letniej kobiety po porodzie w Bielsku-Białej. Prokuratura prowadzi śledztwo

Zajęcza staje się ruchliwa. Bielszczanie w obawie o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo najmłodszych pod lupą - radny chce kontroli w żłobkach

[FOTO] Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej szkoli pracowników w zakresie bezpieczeństwa

Drzewo runęło - radny pyta o bezpieczeństwo
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.




