Gorące tematy

  • 1 lipca 2024
  • 21 lipca 2024
  • wyświetleń: 21337

Wybierasz się na wakacje, a masz nieważny paszport? Na lotnisku w Pyrzowicach wyrobisz go w 15 minut

W środę 17 lipca na lotnisku w Katowicach - Pyrzowicach ruszy punkt wydawania paszportów tymczasowych. Minister Tomasz Siemioniak, szef MSWiA zwrócił uwagę, że dzięki temu wymarzony wyjazd wakacyjny, konieczny wyjazd służbowy czy wyjazd do rodziny nie będą musiały być odkładane, gdy nasz paszport lub dowód osobisty jest nieważny albo go zapomnieliśmy.

paszport
Wybierasz się na wakacje, a masz nieważny paszport? na lotnisku w Pyrzowicach wyrobisz go w 15 minut · fot. MSWiA


Liczby i historie osób, które uzyskały tymczasowy dokument paszportowy pokazują, że został dobrze przyjęty przez pasażerów. 20 kwietnia punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku Okęcie obchodził pierwszą rocznicę działalności. Do 25 czerwca w punkcie na lotnisku w Warszawie wydano łącznie 17 877 paszportów tymczasowych. Rekordowe miesiące pod względem wydanych paszportów to lipiec 2023 r. - wydano wówczas 1 894 paszportów tymczasowych, a w styczniu 2024 r. - wydano ich 1 594.

Rok funkcjonowania punktu paszportowego na lotnisku Chopina w Warszawie był pilotażem projektu. Liczby mówią same za siebie. Usługa szybkiego paszportu tymczasowego na lotnisku jest potrzebna i cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem wśród podróżnych.

Dlatego MSWiA podjęło decyzję o otwarciu kolejnych trzech punktów paszportowych na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Zostaną one uruchomione zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice - 1 lipca,
  • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy - 8 lipca,
  • Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach - 17 lipca.


- Najczęściej podróżni korzystają z możliwości wyrobienia paszportu tymczasowego, kiedy zapominają zabrać paszportu z domu. Jest też wiele sytuacji, w których osoby przyjeżdzające na lotnisko zabierają ze sobą dokument nieważny albo niewłaściwy np. prawo jazdy. W takich przypadkach punkt paszportowy służy pomocą każdemu polskiemu obywatelowi - zwraca uwagę MSWiA.

Paszport tymczasowy - ważne informacjeUzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie paszportowym na lotnisku w Warszawie, a już wkrótce na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:

  • utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony,
  • posiadany paszport lub dowód utracił ważność,
  • pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.


Wszystkie nowe punkty będą funkcjonowały od poniedziałku do piątku w godzinach 07.30 - 15.30. Natomiast punkt w Warszawie jest czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00.

Dotychczas paszport tymczasowy można wyrobić było tylko w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Teraz podróżni otrzymają większy wybór. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.

mp / bielsko.info

źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.