Gorące tematy

  • 17 czerwca 2024
  • 19 czerwca 2024
  • wyświetleń: 3175

Straty po czerwcowej ulewie w Bielsku-Białej. Oszacowano je na 15 milionów złotych

Bielsko-Biała wciąż liczy straty po powodzi błyskawicznej. Wstępne szacunki mówią o stratach sięgających 15 milionów złotych. Wciąż trwają działania mające na celu oszacowanie wszystkich strat. Kwota ta, może jeszcze wzrosnąć.

Ulice Bielska-Białej po intensywnych opadach deszczu - 4.06.2024
Straty po czerwcowej ulewie w Bielsku-Białej. Oszacowano je na 15 milionów złotych · fot. sid


Powołana przez prezydenta Jarosława Klimaszewskiego komisja do spraw ustalania szkód i szacowania strat powstałych wskutek powodzi w czerwcu, intensywnie pracuje nad inwentaryzacją zniszczeń i oszacowaniem strat. Do 15 lipca komisja sporządzi protokół ze swojej działalności, w którym znajdą się szczegółowe informacje o poniesionych stratach.

Już teraz na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej możemy przeczytać szczegółowy raport:

Edukacja - na remonty będzie trzeba 600 tys. zł.W wyniku powodzi 3-4 czerwca łącznie szkody poniosło wiele placówek oświatowych, w tym przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. Z powodu zalania wyłączone z pracy były przedszkola nr 5, 17, 24 i 37. Spośród 31 szkół podstawowych ok. 20 miało zalane piwnice; w SP 13 przy ul. Lipnickiej także basen i wejście do szkoły. W SP 25 przy ul Pocztowej woda weszła do jadalni i toalet w przyziemiu, a w SP 33 przeciekał dach nad salami przy ul. Straconki.

Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, najgorsza sytuacja była w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Budowlanych - sąsiadujący ze szkołą potok zalał najniżej położone pomieszczenia i korytarze. Mniejsze i większe zalania i przecieki w piwnicach, przyziemiach, na dachach stwierdzono ogółem w 12 placówkach.


Zakład Gospodarki Mieszkaniowej - ok. 9 mln 800 tys. zł.ZGM straty odnotował w 42 lokalizacjach na terenie całego miasta. Większość strat dotyczy zalanych piwnic, zalanych kotłowni, zalanych lokali parterowych - zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. W dwóch przypadkach chodzi także o naprawy dachów budynków mieszkalnych. Konieczne jest osuszanie i remont zalanych pomieszczeń. Część zgłoszeń dotyczy także naprawy trenów przy budynkach, w tym parkingów oraz napraw związanych z kanalizacją deszczową.

Miejski Zarząd Dróg - ok. 2 mln zł.Uszkodzone są drogi gminne publiczne w zarządzie MZD w 16 lokalizacjach: ul. Pienińska, Portowa, Malowany Dworek, Wędrowców, Kotlarska, Gruntowa, Orzeszkowej, Jazowa, Rzemieślnicza, Jeżynowa, Żeleńskiego, Langiewicza, Saska, Wiślana, Krańcowa, Antyczna. Naprawy dotyczą głównie uzupełnienia nawierzchni w miejscach, gdzie powstały dziury i wyrwy. W jednym przypadku chodzi o odbudowę zniszczonego kanału deszczowego.

Na drogach wewnętrznych nie będących w zarządzie MZD uszkodzonych zostało 13 lokalizacji: ul. Żeleńskiego, Ścieżka Tarnowska, Nad Potokiem, Kiernika, Złote Łany, Lososiowa, Wyzwolenia, Borówkowa, Górska, Polna, Jazowa, Ogrodowa, Skarpowa. W tym przypadku naprawy będą polegały głównie na uzupełnieniu podbudów dróg.

Na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych przebiegających przez miasto uszkodzenia odnotowano w 4 lokalizacjach - Cieszyńska, Andersa, Nad Potokiem, a naprawy będą polegały na remoncie uszkodzonych chodników.

Gospodarka miejska - ok. 1 mln 300 tys. zł.Woda narobiła szkód w przestrzeni miejskiej - zwłaszcza na terenach zielonych, w parkach i lasach, ale też na ulicach, placach, w przejściach podziemnych. W wielu miejscach została uszkodzona - lub wręcz spłukana - nawierzchnia dróg i alejek, woda zniszczyła rabaty, zbiorniki retencyjne i rowy melioracyjne uległy zamuleniu, na ziemi zalegały połamane gałęzie i wiatrołomy.

W sumie straty na obszarze lasu miejskiego - w rejonie Olszówki, Błoni, Koziej Góry, w Lasku Bathelta i lesie przy ul. Łowieckiej - wyceniono na 34.000 zł.

Najwyższe są straty w parku Cygański Las - powyżej 500 tys. zł, Parku Włókniarzy - ok. 249 tys. zł - i Parku Słowackiego, gdzie konieczna będzie naprawa uszkodzonej fontanny Castello Re - 300 tys. zł.

Trzeba naprawiać także zalane szafy oświetleniowe m.in. w przejściu podziemnym pod ul. Cieszyńską na wysokości ul. Smolnej oraz podziemne rozdzielnie energetyczne pod placem Wojska Polskiego. Na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Karpackiej zapadła się kostka brukowa na 70-metrowym odcinku alejki.
Ucierpiał także budynek Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przy ul. Stojałowskiego 32.

KulturaSzkody w Teatrze Lalek Banialuka wyceniono na 114 tys. zł, 9. tys. z tej kwoty będzie potrzebne na odtworzenie zniszczonych lalek i elementów scenografii, reszta renowację mniej uszkodzonych lalek, remont pomieszczeń, rynny oraz zbudowanie nowych skrzyń magazynowych i transportowych.
W Teatrze Polskim rozszczelniła silikonowe łącza i wypłukała tynki okalające, na prace naprawcze trzeba ok. 7 tys. zł.

Za budynkiem Książnicy Beskidzkiej przy ul. Słowackiego nawałnica złamała drzewo; zalane zostały dwa pomieszczenia filii KB na Złotych Łanach.

Duże straty są w Bielskim Centrum Kultury - zalane zostały m.in. kotłownia wraz z kotłem, rozdzielnia klimatyzacji, toalety, piwnice; ucierpiała część kawiarni oraz pomieszczenia kuchenne i sekretariat.

Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz potrzebuje 10 tys. zł, by się uporać ze szkodami w pomieszczeniach, zniszczone zostały m.in. elementy scenografii do spektakli Kubiszówki.

W Domu Kultury Włókniarzy ucierpiały pomieszczenia Centrum Sztuki Kontrast, gdzie zniszczeniu uległy m.in. sprzęty muzyczne, sprzęt nagłaśniający, dekoracje i rekwizyty oraz podłoga sceny. Koszt napraw to 20 tys. zł. Zalany z powodu nieszczelnych okien parkiet sali widowiskowej i podłoga w kotłowni to efekt powodzi w Domu Kultury w Komorowicach, szkody wyceniono na 10 tys. zł.

PonadtoMiejski Zakład Komunikacyjny potrzebuje 5 tys. zł na naprawę zalanego wnętrza autobusu z nr bocznym 093, do którego 4 czerwca wdarła się woda ma ul. Partyzantów.

Ucierpiał też ZIAD Bielsko-Biała - woda zalała pomieszczenia magazynowe i zgromadzony w nich towar, zniszczyła podłogę. Koszty naprawy to 130 tys. zł.

Straty w Przedsiębiorstwie Komunalnym Therma wyceniono na 22.500 zł. Naprawiać trzeba uszkodzone pompy i węzły cieplne w kilku miejscach, zatopioną stację wymienników i dach nad inną stacją.

Budynki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Karola Miarki, placu Opatrzności Bożej oraz mieszkanie chronione przy ul. Bystrzańskiej wyszły z powodzi w miarę obronną ręką, choć nie wszystkie szkody jeszcze wyceniono.

"Jeszcze nie wiemy, ile będą kosztowały remonty szpitali, placówek opiekuńczo- wychowawczych przy ul. Pocztowej 24 i Lompy 29, żłobka przy ul. Brodzińskiego 22 i domów pomocy społecznej - Domu Nauczyciela przy ul. Pocztowej ( zalane archiwum w tzw. małym domku) i DPS dla Osób Starszych przy ul. Żywieckiej (tutaj ulewny deszcz uszkodził m.in. markizę przeciwsłoneczną)" - podaje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

"Nadal trwa także wycena szkód powstałych w budynkach Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego przy ul. Wyzwolenia, Stanisława Wyspiańskiego i Emilii Plater. Przy ul. Wyzwolenia szkód jest najwięcej, chodzi m.in. o wejście do szpitala, kawiarnię, szyb windowy, główną rozdzielnię prądu i pomieszczenia UPS, a także pomieszczenia magazynowe i przyziemia" - dodają urzędnicy.

Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.