Gorące tematy

  • 22 maja 2024
  • 23 maja 2024
  • wyświetleń: 4442

Podłożył radziecki pocisk moździerzowy na tory kolejowe. 63-latek w rękach policjantów

Kryminalni z komend w Katowicach i Bielsku-Białej zatrzymali mężczyznę, który umieścił pocisk moździerzowy na torach kolejowych w Czechowicach-Dziedzicach. Jak wykazała późniejsza próba bojowa, eksplozja tego granatu mogła doprowadzić do poważnej katastrofy!

Mógł spowodować katastrofę na czechowickich torach. 63-latek w rękach policjantów
Mógł spowodować katastrofę na czechowickich torach. 63-latek w rękach policjantów · fot. KMP Bielsko-Biała


O zdarzeniu pisał portal czecho.pl: "Przy torach odnaleziono przedmiot przypominający niewybuch. Interweniowali saperzy".

Pracownik zakładu linii kolejowych, w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, natrafił w Czechowicach-Dziedzicach na niepokojący przedmiot. Wszystko wskazywało na to, że został umieszczony na torowisku celowo. Pracownik kolei natychmiast zawiadomił odpowiednie służby.

Interwencja służb ratunkowych w rejonie ul. Oblaskiej w Zabrzegu - 6.07.2024
Interwencja służb ratunkowych w rejonie ul. Oblaskiej w Zabrzegu - 6.05.2024 · fot. Nadesłane przez czytelnika


Na miejscu policjanci przeprowadzili rozpoznanie minersko-pirotechniczne, które potwierdziło, że jest to radziecki pocisk moździerzowy o długości około 20 centymetrów, pochodzący najprawdopodobniej z czasów drugiej wojny światowej.

Pocisk został przewieziony przez pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji KWP w Katowicach w bezpieczne miejsce przeznaczone do neutralizacji materiałów wybuchowych. Tam poddali go próbie sprawności bojowej. Okazało się, że jego eksplozja mogła być bardzo niebezpieczna i spowodować katastrofę w ruchu lądowym.

Mógł spowodować katastrofę na czechowickich torach. 63-latek w rękach policjantów
Mógł spowodować katastrofę na czechowickich torach. 63-latek w rękach policjantów · fot. KMP Bielsko-Biała


Policjanci z bielskiej komendy podjęli natychmiastowe działania, by ustalić kto za tym stoi. W trakcie prowadzonych czynności dołączyli do nich kryminalni z Grupy ds. Koordynacji Przeciwdziałania Aktom Terroru Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Współpraca bielskich i katowickich policjantów oraz ich zaangażowanie przyniosło efekty. Policjanci ustalili, a następnie zatrzymali 63-latka, odpowiedzialnego za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Na wniosek prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Pszczynie, Sąd Rejonowy w Pszczynie zdecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanego środka zapobiegawczym w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Za czyn, którego się dopuścił, grozi mu kara do 8 lat więzienia.

mp / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.