Gorce tematy

  • 19 marca 2024
  • 24 marca 2024
  • wyświetleń: 7813

Przy nowej siedzibie Banialuki nie będzie targowiska? Miasto takiej możliwości nie wyklucza

Do końca kwietnia trwa konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Banialuka, który ma stanąć na terenie przy ul. Broniewskiego. Mieścić się tam ma także oddział Książnicy Beskidzkiej wraz z tzw. "Zieloną Biblioteką", a plac ma jednocześnie nadal służyć jako parking i targowisko. Jak się jednak okazuje, to ostatnie nie jest do końca pewne.

Parking miejski przy ulicy Broniewskiego
Parking miejski przy ulicy Broniewskiego · fot. MZD Bielsko-Biała


Na czwartkowej (19 marca) sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej radni zdecydowali o uchyleniu uchwały z marca 2022 roku. Dotyczyła ona przede wszystkim prowadzenia targowiska miejskiego na terenie parkingu przy ul. Broniewskiego i miała obowiązywać przez 25 lat. - Umowa dzierżawy (która miała wynikać z uchwały - dop. red.) nie została jednak zawarta, a teren gminny został przeznaczony pod realizację inwestycji miejskiej budowy nowej siedziby Teatru Banialuka, Książnicy Beskidzkiej i tzw. Zielonej Biblioteki - mówiła Monika Kliś, naczelnik wydziału nieruchomości bielskiego Ratusza.

W trakcie późniejszej dyskusji głos zabrał radny Janusz Okrzesik. - Moje zaniepokojenie budzi chęć połączenia na tym terenie trzech funkcji - kulturalnej, parkingowej i targowej. Jednym z fundamentalnych wymogów współczesnego projektowania przestrzeni jest wyraźne rozgraniczenie różnych funkcji. Tutaj, przynajmniej na etapie projektowym, tego nie mamy - argumentował.

Odpowiedział mu wiceprezydent Przemysław Kamiński. Przekonywał, że miasto nie zamierza wykluczać funkcji targowej tego terenu. - Jednak w przypadku, gdyby okazało się, że to połączenie (różnych funkcji - dop. red.) okaże się nieoczywiste, to być może którejś z nich się pozbędziemy. Powierzchnia tego terenu jest jednak duża - 3,2 hektara - i z całą pewnością, nawet w oddzieleniu, można je łączyć. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zakończy się konkurs urbanistyczno-architektoniczny - wyjaśniał.

Okrzesik takie połączenie nazwał "ewenementem". - Pytałem kilku planistów i żaden nie potrafił wskazać podobnego przykładu - mówił.

Innego zdania była między innymi radna Urszula Szabla. - To powrót do korzeni. W średniowieczu jarmarki były takim praźródłem przedstawień kukiełkowych, lalkarskich. Na jarmarkach skupiało się życie całych społeczności, dlatego według mnie nie kłóci się to z sobą - przekonywała.

Warto dodać, że na sesji podjęta została także uchwała w sprawie przystąpienia do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. W uzasadnieniu czytamy:

Celem opracowania planu miejscowego jest umożliwienie budowy nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka oraz oddziału Książnicy Beskidzkiej. Inwestycja ta jest wpisana do oferty aplikacyjnej w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w Bielsku-Białej w 2029 r. W obszarze opracowania planuje się także budowę garażu podziemnego, jak również zachowanie dotychczasowej funkcji targowej. Ustalenia w projekcie planu powstaną m.in. na podstawie uwzględnienia wyników konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z oddziałem Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży tzw. „Zieloną Biblioteką" w Bielsku-Białej, którego wyniki poznamy w maju 2024 r.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj