Gorce tematy

  • 14 marca 2024
  • 15 marca 2024
  • wyświetleń: 3241

Poród naturalny ze znieczuleniem? W Bielsku-Białej to rzadkość

Otrzymaliśmy dane dotyczące liczby porodów oraz stosowania na prośbę kobiet znieczuleń zewnątrzoponowych w czterech szpitalach w regionie. Wynika z nich, że naturalne porody bez bólu są rzadkością w bielsko-bialskich placówkach.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
fot. materiał prasowy


O udostępnienie danych z lat 2015-2023 ze szpitali w Cieszynie, Pszczynie oraz dwóch w Bielsku-Białej (wojewódzkiego oraz miejskiego) poprosiła Magdalena Madzia, bielska działaczka lewicowa i kandydatka na urząd prezydenta. Na podstawie otrzymanych informacji opracowała poniższą tabelę:

Dane dotyczące ilości porodów (metodą naturalną lub cesarskiego cięcia) w szpitalach w regionie.
Dane dotyczące ilości porodów (metodą naturalną lub cesarskiego cięcia) w szpitalach w regionie. Oprac. własne Magdalena Madzia na podstawie informacji ze szpitali. · fot. Oprac. własne Magdalena Madzia


Jak z niej wynika, w ostatnich dziewięciu latach porody naturalne z użyciem znieczulenia stanowią pojedyncze przypadki. W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej zdarzały się one 2- lub 3-krotnie w latach 2018-2022, a w ubiegłym roku - 10-krotnie. Stanowi to jednak niecały procent wszystkich porodów w skali roku.

W Szpitalu Miejskim z kolei, znieczulenia nie były stosowane w ogóle w latach 2015-2022. Dopiero w ubiegłym roku dziewięć kobiet mogło z niego skorzystać przy porodzie.

Najlepiej pod tym kątem wypada Szpital Joannitas w Pszczynie - tam w ubiegłym roku prawie 6% porodów naturalnych odbywało się przy znieczuleniu.

Co oczywiste, liczby te dotyczą porodów naturalnych - przy cesarskim cięciu znieczulenie jest konieczne.

Poprosiliśmy Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej o komentarz do tych statystyk. Zapytaliśmy o dwie kwestie - z czego wynika tak mała liczba przypadków, w których stosowane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, a także z czego wynikał wyraźny wzrost w roku ubiegłym.

Poniżej odpowiedź:

Tak mała liczba znieczuleń przy porodach wynika z niedoboru kadry, głównie lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych, którzy dodatkowo przez ostatnie trzy lata byli obciążeni pracą przy najbardziej chorych pacjentach z infekcją koronawirusa.

Wzrost wynika z ogromnej chęci wszystkich zainteresowanych, zapewnienia kobietom rodzącym godnych warunków porodu. Zawsze, kiedy istnieje wskazanie medyczne oraz kiedy rodząca nie radzi sobie z bólem, a jest dostępny zespół anestezjologiczny, staramy się podjąć próby znieczulenia porodu.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.