Gorce tematy

  • 12 marca 2024
  • 17 marca 2024
  • wyświetleń: 14534

[WIZUALIZACJE] Plac Fabryczny będzie nie do poznania. Przebudowa za 300 milionów złotych!

Miasto Bielsko-Biała przekazało w formie darowizny plac Fabryczny Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach. W ścisłym centrum miasta powstanie ośrodek akademicki z prawdziwego zdarzenia, w którym będą się uczyć i mieszkać przyszli lekarze i nie tylko.

Tak ma wyglądać plac Fabryczny za 5 lat. Miasto przekazało go uczelni · fot. UM Bielsko-Biała


Koszt inwestycji szacuje się na ponad 300 milionów złotych, prace mają trwać pięć lat. Teren ponad 10-hektarowego placu objęty jest ochroną konserwatorską, więc nad inwestycją będzie czuwał konserwator zabytków. Budynki mają zostać nowocześnie zaadaptowane, przy zachowaniu ich walorów historycznych oraz likwidacji zdegradowanych obiektów poprzemysłowych.

Budynki będą przede wszystkim służyć bielskiej filii ŚUM, która w ubiegłym roku zaczęła kształcić przyszłych lekarzy.

Tomasz Szczepański, rektor uczelni:

Chcemy wspólnie budować coś zarówno dla rozwoju miasta, jak i naszej uczelni. W dzisiejszych czasach ważne jest, by studiować blisko miejsca zamieszkania. Z drugiej strony wiem, że w pierwszym roczniku bielskiej filii są studenci, którzy przyjechali tu z Polski dla walorów Bielska-Białej. Wielu studentów lepiej postrzega to miasto jako miejsce do studiowania niż Katowice. Niektórzy sugerowali, abyśmy napisali, że to będzie studiowanie medycyny na nartach. My myślimy o rozwoju. Wiemy, że w Polsce jest potrzeba kształcenia lekarzy. Naszym słowem-kluczem jest jakość, dlatego zakładamy pełną współpracę filii z alma mater w Katowicach. Nie ukrywam, że myślimy perspektywicznie o takim poziomie kształcenia, jaki ma Uniwersytet Jagielloński - 200-250 studentów. Dzięki współpracy z Beskidzkim Centrum Onkologii mamy prosektorium do nauczania anatomii, co jest wartością dodaną, patrząc na inne powołane kierunki medyczne. Planowane przejecie przez SUM jako organ prowadzący Szpitala Wojewódzkiego da nam możliwość kontrolowania jakości nauczania; także sam szpital jako placówka kliniczna trafi na najwyższą półkę polskich szpitali


Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej:

Trudno mi wybrać, który z elementów tej inwestycji jest ważniejszy dla Bielska-Białej. Cieszę się zarówno z faktu, że będziemy mieli w mieście taką uczelnię jak Śląski Uniwersytet Medyczny, jak i z tego, że ważny teren w centrum miasta zostanie zrewitalizowany. W zasadzie dla przyszłości i rozwoju społecznego miasta pierwszy powód jest ważniejszy. W Bielsku-Białej przy tej liczbie szpitali warto było pomyśleć o uczelni medycznej. Dyskusje na ten temat toczyły się ponad podziałami, na wszystkich szczeblach - od miasta po rząd; mówiliśmy jednym głosem i dlatego powstała filia SUM w Bielsku-Białej. Od razu też myśleliśmy o placu Fabrycznym jako docelowym miejscu funkcjonowania uczelni i bardzo się ucieszyliśmy, że ta koncepcja została zaakceptowana. Dzisiaj już mamy podwaliny po tę inwestycję, podpisujemy akt notarialny i przekazujemy ten teren jako darowiznę we władanie SUM. Długo nad tym pracowaliśmy, bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym za sprawne przygotowanie tak skomplikowanej operacji

kr / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.