Gorce tematy

  • 16 marca 2024
  • 17 marca 2024
  • wyświetleń: 3372

Niebezpiecznie na Komorowickiej. Kamienice czekają na remonty

Spacerując ulica Komorowicką lepiej zamiast pod nogi, patrzeć na elewacje tamtejszych kamienic. Z kilku z nich może posypać się nam na głowy tynk.

Komorowiscka
Niebezpiecznie na Komorowickiej. Kamienice czekają na remonty · fot. Google Maps


W sprawie zaplanowania remontu elewacji gminnych kamienic znajdujących się w ciągu ul. Komorowickiej w bielskim Ratuszu interwencję podjął radny Konrad Łoś.

- Zwrócili się do mnie mieszkańcy z prośbą o podjęcie działań mających na celu zaplanowanie remontu elewacji kamienicy przy ul. Komorowickiej 19 w Bielsku-Białej. Kilkanaście dni temu po interwencji mieszkańców straż pożarna w celu wyeliminowania bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia przechodniów dokonała zbicia luźnego i odspojonego tynku. W tym celu nastąpiło czasowe wyłączenie z ruchu pieszego fragmentu chodnika. W pobliżu kamienicy znajduje się przystanek autobusowy oraz szkoła podstawowa - opisuje.

Z kolei na budynku nr 17a zagrożenie powodował także odspojony metalowy profil na flagę. Chodnikiem przylegającym do kamienicy każdego dnia przemieszcza się wiele osób, a odpadający tynk stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

- Wykonane działania zabezpieczające mają charakter doraźny. Konieczne jest podjęcie działań mających na celu powstrzymanie dalszej erozji substancji budynkowej oraz przeciwdziałających dalszemu odspajaniu tynku. Proszę o poinformowanie o podjętych decyzjach w przedmiocie dalszego utrzymania kamienicy - zaapelował radny.

W odpowiedzi Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej poinformował, że budynek przy ul. Komorowickiej 19 w Bielsku-Białej stanowi własność miasta i jest zarządzany przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

- Jak pan radny doskonale wie, ZGM zarządza ponad ośmiuset budynkami gminnymi, w tym ponad czterystu budynkami mieszkalnymi, oraz ponosi koszty utrzymania i remontów części wspólnych
w ponad pięciuset wspólnotach mieszkaniowych. W ostatnich 5 latach, ZGM realizował projekty, których efektem jest kompleksowy remont prawie 57 budynków gminnych za kwotę prawie 100 mln zł, w tym m. in. została wyremontowana elewacja budynku przy ul. Komorowickiej 15 oraz kompleksowo wyremontowany budynek przyul. Komorowickiej 10. W planach remontowych ZGM jest kolejne kilkadziesiąt budynków, a realizacja tych planów uzależniona jest od dostępności środków zewnętrznych
- wyliczył.

I dodał, że budynki przy ul. Komorowickiej 17 oraz 19 na dzień dzisiejszy nie są zaplanowane do remontu kompleksowego, w związku z czym ZGM wykonuje w tym budynkach bieżące prace remontowe mające na celu zapewnienie ich bezpiecznego użytkowania.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.