Reklama

Gorce tematy

  • 25 stycznia 2024
  • 29 stycznia 2024
  • wyświetleń: 13431

Jest porozumienie z pracownikami FCA Powertrain. Godne odprawy i podwyżki

Związki zawodowe wynegocjowały porozumienie odpraw dla pracowników FCA Powertrain, którzy w związku z likwidacją spółki muszą rozstać się z dotychczasowym pracodawcą. Ponadto w 2024 roku, w ostatnich miesiącach funkcjonowania spółki, o 750 zł brutto wzrośnie płaca wszystkich pracowników.

silnik fiat
Godne odprawy i podwyżka dla pracowników FCA Powertrain · fot. FCA Powertrain Poland


Jak informuje NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland, odprawy dla pracowników będą takie same jak w ubiegłym roku, gdy spółka FCA Powertrain zwolniła 300 pracowników.

- Tak jak w roku ubiegłym pierwszy program odejść (PDO1) skierowany jest do pracowników, którzy gotowi są za porozumieniem stron zamienić miejsce pracy z Bielska-Białej na Tychy (FCA Poland lub silnikowy Stellantis Tychy), Skoczów (odlewnia Teksid Iron), ewentualnie Gliwice (fabryka lekkich samochodów dostawczych, dawny Opel). Osoby zdecydowane na kontynuowanie pracy w tych zakładach Stellantis przygotowano pakiet odpraw wspierający zmianę miejsce zatrudnienia w wysokości od 12 do 14 miesięcznych wynagrodzeń, uzależniony od stażu pracy (w FCA/FAP/FSM) - informuje Solidarność FAP.

Pracownicy przechodzący do pracy w FCA Poland mają zagwarantowane stałe umowy (na czas nieokreślony) oraz utrzymanie obecnych stawek i ciągłość zatrudnienia. W przypadku osób przechodzących do Stellantis Tychy, Stellantis Gliwice i Teksid Skoczów mają one zapewniane są umowy stałe i obowiązujące w tych zakładach stawki wynagrodzenia, jednak nie niższe niż w FCA Powertrain oraz systemy płacowe (premie, dodatki itd.). Jednak już nie zorganizowane dojazdy do pracy. Jednocześnie we wszystkich przypadkach pracownik zobowiązuje się do przepracowania w nowym zakładzie co najmniej dwóch lat. Inaczej straci połowę lub całą kwotę dodatkowej odprawy.

Drugi program odejść (PDO2) adresowany jest do osób, które zamierzają definitywnie rozstać się ze Stellantis. Odprawy w tym przypadku wynoszą od 8 do 24 miesięcznych wynagrodzeń, także uzależnione od stażu pracy (w FCA/FAP/FSM) lub roku nabycia praw emerytalnych. Dodatkowo odchodzący pracownicy mają zagwarantowaną wypłatę nagrody jubileuszowej, jeżeli nabyliby do niej prawo w ciągu 12 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę z FCA Powertrain za porozumieniem stron. Zostanie im także wypłacona premia urlopowa w wysokości określonej w zakładowym układzie zbiorowym (ZUZP) FCA Powertrain.

Każdy pracownik FCA Powertrain do 29 lutego 2024 powinien zadeklarować, z której formy rozstania się z firmą (PDO1 lub PDO2) zamierza skorzystać. Natomiast odejścia na podstawie zawieranych porozumień stron rozpoczną się 1 marca 2024 i potrwają do końca roku.

st / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.